Utorok, 6. máj 2025
Mimoriadne správy

Nestlé významne obmedzilo spotrebu vody, redukuje aj plastový odpad

 Webnoviny  28. marec 2019  466  
Nestlé významne obmedzilo spotrebu vody, redukuje aj plastový odpad

BRATISLAVA 28. marca 2019 (WBN/PR) - Praktické výsledky v oblasti ochrany životného prostredia prezentovala pri príležitosti Svetového dňa vody spoločnosť Nestlé vo svojom závode Carpathia v Prievidzi. Vďaka zvyšovaniu efektivity vo využívaní zdrojov pri výrobe sa v tomto závode podarilo za ostatných 8 rokov znížiť spotrebu vody o 41 %. Úpravou obalov a obalových materiálov tu výrazne pokročili aj v znižovaní používania  plastov.     

"V Nestlé sme si vedomí svojej zodpovednosti v oblasti životného prostredia, a preto kladieme veľký dôraz na environmentálne udržateľné podnikanie," hovorí Martin Mittner, Country Manager Nestlé Slovensko. "V oblasti hospodárenia s vodou to znamená, že budeme ďalej prijímať opatrenia na znižovanie jej spotreby a plasty budeme postupne nahrádzať recyklovateľnými alebo znovu použiteľnými materiálmi".

Starostlivosť o vodu a znižovanie jej spotreby


Nestlé vníma hodnotu a vzácnosť vody, ako aj rastúce riziko jej nedostatku prakticky na celom svete.  Z tohoto dôvodu v roku 2018 spustilo globálny program Caring for Water, ktorý je zameraný na komplexné nakladanie a starostlivosť o vodu a vodné zdroje. Jedným z jeho hlavných cieľov je znížiť spotrebu pitnej vody vo svojich závodoch do roku 2020 o 40 % v porovnaní s rokom 2010. V závode Carpathia Prievidza sa tento cieľ podarilo dokonca mierne prekročiť, keďže od roku 2010 tu došlo k zníženiu spotreby vody  už o 41 %. Podarilo sa to najmä vďaka technologickým projektom, ktorých cieľom bola modernizácia výrobných procesov a optimalizácia spotreby vody v závode. V rámci rokov 2010 – 2018 spoločnosť investovala do týchto projektov 383 000 eur, vďaka čomu ročne ušetrí približne 16 500 m3 vody, čo znamená úsporu približne 206 000 eur za obdobie 2010 – 2018.

Nestlé sa však neuspokojuje iba s úsporami vody vo svojich závodoch, ale má ambíciu zapájať do ochrany vody aj širšiu verejnosť. Na Slovensku v spolupráci s Nadáciou EKOPOLIS dlhodobo organizuje projekt "Súťaž pre vodu", v rámci ktorej majú mladí ľudia vo veku do 30 rokov možnosť hľadať riešenia konkrétnych problémov s vodou vo svojich mestách a obciach. Kým v úvodných ročníkoch bola súťaž zameraná hlavne na projekty protipovodňového charakteru, v súčasnosti sa zameriava viac na problémy sucha a zadržiavania vody v krajine.

Aktivity v boji proti plastovému odpadu


Nestlé v roku 2018 oznámilo verejný záväzok, že do roku 2025 bude 100 % ním používaných obalov recyklovateľných alebo opätovne použiteľných. "Naším cieľom je, aby žiadne obaly, vrátane plastov, nekončili ako odpad na skládkach. Aj na Slovensku v plnení tohto cieľa už Nestlé výrazne pokročilo. Od roku 2013 nekončí žiadny odpad z našej tunajšej výroby na skládke. Je buď recyklovaný (90 %) alebo energeticky zužitkovaný (10 %)," doplnil Martin Mittner.

Nástroje na dosiahnutie cieľov v oblasti znižovania produkcie plastov sú optimalizácia balenia výrobkov, v rámci ktorej dôjde k zníženiu spotreby obalov o 140 000 ton do roku 2020, zákaz používania nerecyklovateľných obalov, či eliminácia kombinovaných obalových materiálov, napríklad kombinácie plastu a papiera. Za týmto účelom založilo Nestlé koncom roka 2018 vo švajčiarskom Lausanne Inštitút pre vývoj obalov (Institute of Packing Sciences) zameraný na skúmanie a vývoj funkčných, bezpečných a k prírode ohľaduplných obalov.

V závodoch Nestlé na Slovensku a v ČR sa v roku 2018 podarilo dosiahnuť zníženie spotreby obalov o 45 ton, v tomto roku je plánovaná úspora ďalších 49 ton. V závode Carpathia Prievidza došlo v tomto smere napríklad k zrušeniu tzv. zmršťovacej fólie na balenie bujónov, náhrade laminátov (viaczložkových fólií) za recyklovateľné monomateriály, či k zníženiu používania plastových fólií zmenou ich formátu alebo použitia fólií s nižšou hrúbkou.

V boji proti plastovému odpadu Nestlé postupne odstraňuje tiež jednorazové plasty zo všetkých svojich priestorov. Plastové poháre, šálky, príbory, tašky, či vrecia sú postupne nahrádzané výrobkami z biodegradovateľných materiálov, textilu, dreva, skla  a ďalších.

Od roku 2013 Nestlé zo svojich závodoch na Slovensku a v ČR nevyváža na skládky žiadny plastový ani iný odpad, ale recykluje ho či energeticky využíva. K ochrane životného prostredia sa snaží prispieť aj znižovaním spotreby elektrickej energie (-7 % od roku 2010), ale aj emisií CO2 (- 39 % od roku 2010).

Nestlé je najväčším výrobcom potravín a nápojov na svete. Podniká v 189 krajinách sveta, zamestnáva 328 000 zamestnancov. Poslaním Nestlé je zvyšovať kvalitu života a prispievať k zdravšej budúcnosti. Nestlé ponúka široké portfólio výrobkov a služieb pre ľudí i ich domácich maznáčikov. Jedná sa o viac než 2 000 značiek, od globálnych ikon ako je Nescafé alebo Nespresso až k miestnym značkám. Základom podnikania Nestlé je stratégia rozvoja výživy, zdravia a vyváženého životného štýlu. Spoločnosť bola založená pred viac ako 150 rokmi vo švajčiarskom Vevey, kde dodnes sídli. Na Slovensku vyrába v závode Carpathia Prievidza široký sortiment kulinárskych výrobkov pod značkami Maggi a Carpathia. V Česku vyrába Nestlé vo svojich závodoch ZORA Olomouc a SFINX Holešov cukrovinky pod značkami Orion, Kofila, Margot, BonPari, JOJO a ďalšie. Viac na www.nestle.sk

Viac k témam: Nestlé, plastový odpad, spotreba vody
Zdroj: Webnoviny.sk - Nestlé významne obmedzilo spotrebu vody, redukuje aj plastový odpad © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vážime si vaše súkromie!x

Táto webová stránka používa technológie ako napr. cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšiť Vašu prácu s našou stránkou. Tento nástroj tiež používame s cieľom merania výsledkov alebo zosúladenia obsahu našej stránky. Keďže si vážime vaše súkromie, touto cestou by sme vás chceli požiadať o povolenie na využívanie týchto technológií.