Piatok, 22. november 2024
Malá oblačnosť -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Nepríjemné, no nie nebezpečné. Polícia opäť vyvracia hoax o poškodení mozgu pri testovaní na COVID-19
18.1.2021 (Webnoviny.sk) - Polícia opätovne vyvracia hoax o údajnom možnom poškodení nosohltana a mozgu paličkou pri testovaní na koronavírus.
Ako policajti uvádzajú na stránke „Hoaxy a podvody - Polícia SR” na sociálnej sieti, podobné tvrdenia vyvrátili už v auguste 2020. Momentálne sa však na sociálnych sieťach šíri, že paličkou do mozgu boli trestaní otroci v starom Egypte.
Nepríjemné, no nie nebezpečné
Polícia v tejto súvislosti pripomína stanovisko infektológa Petra Sabaku. Ten zdôrazňuje, že pri vyšetrení na COVID-19 sa skutočne zavádza palička do nosa a to pomerne hlboko, keďže sa musí dosiahnuť zadná stena nosohltana. Pri tom sa na malú štetinku na konci paličky nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú aj koronavírus.
„Štetôčka sa potom odošle do laboratória, kde koronavírus v bunkách hľadajú metódou, ktorá sa označuje ako PCR. Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. Nie je pravda, že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou,” uviedol lekár.
Infektológ vyvrátil nepravdivé tvrdenia
Sabaka tiež zdôraznil, že nie je pravda ani to, že by vyšetrenie poškodzovalo takzvanú hematoencefalickú bariéru.
„To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú. Nie je pravda, že by bol človek po výtere náchylnejší na choroby, keďže sa pri odbere nijako neporuší žiadna prirodzená ochranná bariéra ani funkcia imunitného systému,” dodal.
Viac k témam: antigénové testy, hoax, Koronavírus, Pandémia, testovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Nepríjemné, no nie nebezpečné. Polícia opäť vyvracia hoax o poškodení mozgu pri testovaní na COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Zomrel Ivan Horváth, hudobný skladateľ sa dožil 85 rokov