Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Natívny článok verzus PR článok: Do ktorého z nich sa naozaj oplatí investovať?
21.3.2023 (SITA.sk) - Natívny článok a PR článok sa často zamieňajú. Aj keď v oboch prípadoch ide o reklamu, ich efektivita je rozdielna. Do ktorého formátu sa oplatí investovať a nejde len o vyhodené peniaze?
Ste unavení zo záplavy reklám, ktoré v on-line prostredí pôsobia rušivo? Hľadáte hodnotný a pútavý obsah, ktorý vám poskytne cenné informácie či pomôže vyriešiť konkrétny problém? Väčšina z vás určite odpovedala na tieto otázky "áno" a rovnako to vnímajú i vaši spotrebitelia. A práve v tomto spočíva čaro natívnych článkov.
Natívny článok verzus PR článok
Natívny článok predstavuje efektívny marketingový nástroj, ktorý nie je vnímaný ako rušivá reklama, ale ako prirodzená súčasť webovej stránky vydavateľa. Ide síce o platený obsah publikovaný v konkrétnom médiu, prostredníctvom ktorého chcete zviditeľniť vaše podnikanie, no to si čitateľ vôbec neuvedomuje.
Cieľom PR článkov je propagovanie značky a často je to zrejmé už z nadpisu alebo úvodu. Veľakrát ide o nudný opis produktov či promo spoločnosti, ktoré nedáva čitateľovi žiadnu pridanú hodnotu.
Natívny článok a jeho skutočné výhody
Toto sú tri hlavné dôvody, prečo čoraz viac marketérov využíva natívny článok na propagáciu značky:
- Je zaujímavý. Natívny článok udržiava pozornosť čitateľov a poskytuje SEO výhody, t.j. zvyšuje návštevnosť webu a pomáha k dlhodobej čitateľnosti bez nutnosti neustále platiť za ďalšie reklamné kampane. Natívny článok je síce drahší, ale ide o investíciu, ktorá má dlhodobý pozitívny dosah na vaše podnikanie.
- Je efektívny. Natívna reklama jednoducho funguje. Podľa OutBrain si natívne reklamy spotrebitelia prezerajú o 53 percent viac ako PR články a vytvárajú 18 percentný nárast nákupného zámeru.
- Vzbudzuje pozitívne emócie. Podľa štúdie Stanfordskej univerzity z roku 2018 natívny článok zvyšuje obľúbenosť značky. Štúdia Time Inc. z roku 2017 navyše zistila, že dvaja z troch spotrebiteľov dôverujú natívnemu článku viac než tradičnej reklame.
Natívna reklama je teda skvelý spôsob, ako prilákať väčšie publikum a zaujať spotrebiteľov tak, ako to tradičná reklama nedokáže. Medzi slovenské média, ktoré navrhujú natívnu kampaň na mieru a zároveň ju distribuujú na najčítanejšie média na Slovensku, patrí napríklad Slovenská tlačová agentúra SITA.
Informačný servis
Viac k témam: natívny článok, PR, PR článok
Zdroj: SITA.sk - Natívny článok verzus PR článok: Do ktorého z nich sa naozaj oplatí investovať? © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ombudsman Dobrovodský zhodnotil svojich 100 dní vo funkcii. Viem pomáhať slabým, vyhlásilNasledujúci článok
Vodička neprežila náraz do betónového mostíka, mala 72 rokov (foto)