Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968

 Webnoviny  21. august 2019  316  
Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy, ktorým zlikvidovali obrodný proces v Československu, je potrebné odsúdiť aj dnes. To je však len jedna strana mince udalostí roku 1968.

Výročie okupácie Československa


Myslí si to predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko, ktorého reakciu k 51. výročiu okupácie Československa agentúre SITA poslala hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

„Málo sa zaoberáme tým, prečo nám tzv. spriatelené armády poskytli bratskú pomoc a umlčali naše reformné procesy,“ povedal Danko s tým, že históriu si treba vždy pripomínať v súvislostiach ako aj jednotlivé odkazy udalostí, ktoré zasiahli do nášho vývoja.

„Rok 1968 je pre nás Slovákov silným tak, ako aj odchod sovietskych vojsk v roku 1991. Je škoda, že aj Michail Gorbačov pristúpil k tomu neskoro. Nesmieme nikdy dovoliť, aby na území Slovenska boli akýkoľvek cudzí vojaci. Uvedené je dôležité aj v kontexte ponuky USA na rekonštrukciu našich letísk, ktorú SNS vzhľadom na uvedenú podmienku odmietla. V roku 1968 si niektorí mysleli, že nás ideológia socializmu spája. Opak je však pravdou. Bolo veľkou chybou vojsk Varšavskej zmluvy, že tak postupovali,“ uviedol Danko.

Socializmus s ľudskou tvárou


„Podľa Alexandra Dubčeka (v roku 1968 prvý tajomník ÚV KSČ, v ktorej začal presadzovať politiku „socializmu s ľudskou tvárou" - pozn. SITA) sa mala politika robiť tak, aby vytvárala podmienky na rozvoj každého občana,“ doplnil.

Šéf parlamentu a SNS zároveň dodal, že po vzore našich veľkých národovcov a skutočných osobností, akou bol aj Alexander Dubček, sa v politike musíme usilovať o porozumenie a hľadanie spoločného dialógu.

„Budem rád, keď v politickom súperení prevládne hlas zdravého rozumu. Nepodliehajme demagógii, polopravdám a propagande. Či už prichádza z východu alebo zo západu. Snažme sa, aby sa politike opäť vrátila ľudská tvár,“ skonštatoval.

21. august 1968


V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa nakoniec stiahli až v roku 1991.

Nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie. Za prvého, neskôr generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa bol na jar roku 1969 zvolený Gustáv Husák, ktorý sa v roku 1975 stal aj prezidentom.

Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda zaznamenala od 21. augusta do 3. septembra 1968 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov.

Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún. Neskôr boli škody odhadnuté na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie. V súvislosti s pozvaním vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však nebol potrestaný.



Zobraziť fotogalériu k článku:
21. august 1968 (fotografie)

Viac k témam: august 1968, predseda Národnej rady SR (NR SR)
Zdroj: Webnoviny.sk - Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.