Streda, 21. február 2024
Zamračené  3,1 °C
Mimoriadne správy

Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku Šimkovičovú na ich podujatia a aktivity, zabudla ich spomenúť pri vymenúvaní dotácií

 Webnoviny   8. február 2024  55  
Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku Šimkovičovú na ich podujatia a aktivity, zabudla ich spomenúť pri vymenúvaní dotácií

8.2.2024 (SITA.sk) - Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (SNS) na ich podujatia a aktivity. Tie podľa riaditeľky nadácie Veroniky Fishbone Vlčkovej pri technickom vymenúvaní dotácií zabudla ministerka spomenúť.

„Prostredníctvom nich môže zažiť prijímajúcu atmosféru a rozmanitú kultúru, ktorá obohacuje a rešpektuje jedinečnosť každého človeka," uviedla Vlčková v reakcii na vyjadrenia ministerky zo 7. februára.

Transparentnosť vo financovaní


„Veľmi pekne ďakujeme ministerke kultúry za záujem o naše aktivity, ktoré sme v roku 2023 hradili aj z verejných zdrojov," vyhlásila riaditeľka nadácie a priblížila, že všetky sú transparentne zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.

„V nadácii sme hrdí na každú jednu z nich. Za tieto verejné zdroje sme napríklad zorganizovali najväčší multižánrový multikultúrny festival na Slovensku a viac ako 50 aktivít, ktoré cez umenie dávajú hlas cudzincom na Slovensku a dávajú tak priestor na spoznávanie našich nových susedov pre lepšie vzájomné porozumenie a spolužitie," priblížila Vlčková a pokračovala, že z týchto zdrojov financovali aj aktivity pre vyše 4 000 študentov a učiteľov, aby vedeli lepšie pracovať s predsudkami, prejavmi nenávisti či diskriminácie a vytvárali tým v triedach prijímajúcu atmosféru.

„Nadáciu Milana Šimečku založili priatelia disidenta Milana Šimečku krátko po jeho náhlej smrti v roku 1991. Dnes by sme povedali, že pochádzali z rôznych ideologických táborov, oni ju spolu založili, aby sa jeho odkaz šíril aj naďalej. V nadácii pokračujeme práve v jeho myšlienkach a zasadzujeme sa o to, aby Slovensko bolo otvorenou krajinou, ktorej záleží na ľudských právach a odmieta nenávisť," uzavrela riaditeľka nadácie.

Vyššia kontrola štátu nad fondami


Do Národnej rady SR boli podané poslanecké návrhy na legislatívne zmeny týkajúce sa financovania verejnoprávnych umeleckých fondov. Informovala o tom ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). To, že chcú vyššiu kontrolu fondov zo strany štátu, považuje ministerka za prirodzené vzhľadom na to, že ide o verejné prostriedky.

„Štát by mal mať vyššiu kontrolu nad týmito fondmi, čo doteraz nebolo možné, pretože ministerstvo kultúry len nejakým spôsobom presunulo financie a potom jednotlivé fondy si ich rozdeľovali podľa vlastného uváženia. A práve toto chceme, aby už takto nefungovalo," vysvetlila šéfka rezortu kultúry. Ministerka okrem iného poukázala napríklad na to, že Nadácia Milana Šimečku dostala z Fondu na podporu umenia v minulom roku 18-tisíc a 15-tisíc eur.

Ďalšie prostriedky podľa Šimkovičovej nadácia dostala aj z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, rovnako spomenula aj dotáciu z ministerstva kultúry. Len za minulý rok podľa ministerky dostala Nadácia Milana Šimečku dohromady bezmála 70-tisíc eur.

Viac k témam: Dotácie, umelecké fondy
Zdroj: SITA.sk - Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku Šimkovičovú na ich podujatia a aktivity, zabudla ich spomenúť pri vymenúvaní dotácií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.