Streda, 28. február 2024
Oblačno  4,9 °C
Mimoriadne správy

Na súde pokračujú pojednávania týkajúce sa pádu mosta pri Iliašovciach

 Webnoviny  22. november 2023  93  
Na súde pokračujú pojednávania týkajúce sa pádu mosta pri Iliašovciach

22.11.2023 (SITA.sk) -


Výpoveďou poľského znalca v utorok pokračovalo na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi pojednávanie v súvislosti s pádom rozostavaného mosta pri obci Iliašovce.

Ten na návrh obhajoby nemeckej statičky vypracoval znalecký posudok s názvom Analýza možných príčin stavebnej katastrofy mosta na diaľnici D1 Jánovce – Jablonov. Informovala o tom agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.

Ďalšie pojednávanie sa podľa Pančurovej uskutoční v utorok 28. novembra. Na najbližšie pojednávanie je podľa jej slov naplánovaný výsluch profesora z Technickej univerzity Košice formou videokonferencie. Výsluch ďalšieho svedka obhajoby sa má uskutočniť 6. decembra.


Tragédia, ktorej sa pojednávanie týka, sa stala v piatok 2. novembra 2012 približne o 14:30. Pri betonáži druhého poľa mostnej konštrukcie pri výstavbe prvého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov vtedy zlyhala podperná konštrukcia. Následkom toho sa zrútila betónová časť v dĺžke približne 25 metrov. Nešťastie si vyžiadalo štyri životy, jedenásť ľudí sa zranilo.

Obžalobe z prečinu všeobecného ohrozenia čelí nemecká statička Sabine H. Podľa obžaloby chybne naprojektovala statiku podpornej mostnej konštrukcie mostného objektu na stavbe diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. Statička vinu odmieta. K prípadu však boli vypracované štyri posudky, dva hovoria v jej neprospech, podľa ďalších dvoch nepochybila. Nemecká statička sa doteraz na pojednávaniach osobne nezúčastnila, počas prvého vypovedala prostredníctvom telemostu.Viac k témam: Pád mosta, Súdy, Zrútenie mosta
Zdroj: SITA.sk - Na súde pokračujú pojednávania týkajúce sa pádu mosta pri Iliašovciach © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.