Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
NITRA 23. apríla (WebNoviny.sk) - Predstaviť podstatu cirkulárnej ekonomiky v školách na Slovensku a v Maďarsku je cieľom cezhraničného projektu Kruh obehového hospodárstva. Školy budú separovať odpad, kompostovať a žiaci sa budú učiť produkovať čo najmenej odpadu.
Projekt realizuje Regionálna rozvojová agentúra Komárno, Inštitút cirkulárnej ekonomiky a Európske zoskupenie územnej spolupráce Rába – Duna – Vág s finančnou pomocou Európskej únie a štátneho rozpočtu.
„Do projektu sa zapojí minimálne 40 stredných, prípadne základných škôl. Z toho 20 bude na Slovensku v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji a 20 v Maďarsku,“ informovala riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Komárno Andrea Fialová.
Certifikát s označením „cirkulárna škola“
Cirkulárna ekonomika je založená na princípe, v rámci ktorého sa všetky produktové a materiálové toky po použití stanú opätovne zdrojmi pre nové produkty a služby. To znamená, že odpad ako taký už nebude viac existovať.
Prínosom vzdelávacieho projektu bude znižovanie zmesového komunálneho odpadu zavedením triedeného zberu a kompostovania na škole a tiež ďalšie riešenia, ktoré si zvolia žiaci – napríklad spôsob dopravy do školy, spôsob balenia desiaty, spôsob obliekania či nakupovania.
Po ukončení projektu dostane každá zapojená škola certifikát s označením „cirkulárna škola“.
Súčasťou projektu sú aj tematické podujatia
Osvetové aktivity budú zahŕňať prednášky, workshopy alebo seminár na témy odpadové hospodárstvo - odpad zdrojom, kompostovanie, obnoviteľné zdroje energie či zelené budovy.
Ako uviedla Fialová, súčasťou projektu sú aj tematické podujatia, na ktorých si bude vymieňať skúsenosti vždy skupina žiakov zo slovenskej školy so skupinou žiakov z maďarskej škol. Do všetkých podujatí sa zapoja aj pedagógovia.
Cieľom je, aby sa téma obehového hospodárstva mohla integrovať do výučbového procesu a fungovania školy aj po ukončení projektu, ktoré bude v apríli 2019. Každá škola dostane metodickú príručku a edukačné pomôcky.
Viac k témam: cirkulárna ekonomika, Európska únia, Európske zoskupenie územnej spolupráce Rába – Duna – Vág, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Regionálna rozvojová agentúra Komárno, školstvo, stredné školy, triedenie odpadu, základné školy
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku a v Maďarsku vznikne 40 cirkulárnych škôl © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Muž a žena z Bratislavského kraja ochoreli v Rakúsku na osýpkyNasledujúci článok
Motocyklista preletel cez riadidlá, utrpel poranenie hrudníka a brucha