Štvrtok, 22. október 2020
Zamračené  13 °C
Mimoriadne správy

Muži obvinení z pokusu o podplatenie štátneho tajomníka Fecka ostávajú vo väzbe

 Webnoviny   6. október 2020  30
Muži obvinení z pokusu o podplatenie štátneho tajomníka Fecka ostávajú vo väzbe

6.10.2020 (Webnoviny.sk) - Dvojica obvinená z pokusu podplatiť štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva Martina Fecka ostáva vo väzbe. Ako ďalej informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 4T NS SR na utorkovom neverejnom zasadnutí sťažnosti Petra CH. a Miroslava S. podané proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica z 18. septembra, ktorým boli títo obvinení vzatí do väzby, zamietol ako nedôvodné.

„Senát dospel k záveru, že dôvody takzvanej kolúznej a preventívnej väzby sú u oboch obvinených, v tomto štádiu konania, dané,“ povedala Važanová.

Rozsiahla trestná činnosť


Dvojicu obvinených vzal ŠTS do väzby 18. septembra. Dôvodom bola obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Obvinení následne podali proti rozhodnutiu sťažnosť.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v stredu 16. septembra na viacerých miestach v Bratislave v akcii „Contract“ v súvislosti s rozsiahlou korupčnou trestnou činnosťou.

Počas akcie zadržali Petra Ch. a Miroslava S. a obvinili ich z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Hrozia niekoľkoročné tresty


„Obvinení sa mali skutku dopustiť ako spolupáchatelia. Mali sa pokúsiť podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému mu mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60-tisíc eur v hotovosti,“ uviedla polícia, podľa ktorej hrozí obvineným v prípade dokázania viny za podplácanie trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti sedem až 12 rokov.

V tomto prípade podľa polície ide o Centrálny údajový repozitár Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (UKSÚP) v rámci projektu „Centrálny údajový repozitár ÚKSÚP - komplexný projekt pre manažment údajov“ v hodnote 1 497 614 eur.

„Štátny tajomník Martin Fecko s políciou spolupracoval a k odovzdaniu úplatku nedošlo,“ informovala polícia.

Viac k témam: akcia "Contract", korupcia, úplatok
Zdroj: Webnoviny.sk - Muži obvinení z pokusu o podplatenie štátneho tajomníka Fecka ostávajú vo väzbe © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.