Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Ministerstvo obrany si pripomína ľudí, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami perzekúcie a zabíjania
27.1.2024 (SITA.sk) - Dnešný deň je pamiatkou na všetkých ľudí, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami perzekúcie a zabíjania. Uviedlo to ministerstvo obrany pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Ako rezort pripomenul, v tento deň v roku 1945 vojaci Červenej armády vstúpili do bývalého koncentračného tábora Osvenčim.
„Hrôzy, ktoré tu a inde našli, sa pre celý svet stali obžalobou nacizmu a rasizmu, ktorý vedie od nenávisti až k vyhladzovaniu národov," dodalo ministerstvo.
„Zo Slovenska bolo počas druhej svetovej vojny násilne vyvezených asi 70-tisíc našich občanov židovskej národnosti. Drvivá väčšina z nich sa nikdy nevrátila," uviedlo ministerstvo obrany a dodalo, že mnohí z mála, ktorí zostali na našom území, sa počas Slovenského národného povstania zapojili do boja proti okupantom a významne prispeli k oslobodeniu.
„Česť pamiatke všetkým, ktorých životy boli zmarené počas holokaustu!", uzavrel rezort obrany.
27. januára si na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov z roku 2005 pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Tento deň je pamiatkou na utrpenie šiestich miliónov židovských detí, žen a mužov počas druhej svetovej vojny. Práve v tento januárový deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime. Počas vojny nacisti zavraždili aj približne 70-tisíc Židov zo Slovenska, väčšinu v nacistických vyhladzovacích táboroch alebo na tzv. pochodoch smrti, teda pri násilnej evakuácii táborov krátko pred koncom vojny. Nacisti vraždili aj Sintov a Rómov, politických väzňov, homosexuálov, ľudí s postihnutím, Svedkov Jehovových či sovietskych vojnových zajatcov.
Viac k témam: Druhá svetová vojna, Holokaust, Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, Obete holokaustu, Osvienčim
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo obrany si pripomína ľudí, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami perzekúcie a zabíjania © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.