Streda, 28. február 2024
Oblačno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Mesežnikov: Takýto prejav prezidentky ešte v parlamente nebol, koalícia ukázala argumentačnú mizériu

 Webnoviny  18. január 2024  95  
Mesežnikov: Takýto prejav prezidentky ešte v parlamente nebol, koalícia ukázala argumentačnú mizériu

18.1.2024 (SITA.sk) - Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej v parlamente bol výnimočný, keďže ide o prvý prípad, keď sa hlava štátu nevenovala vo svojom vystúpení celkovému hodnoteniu situácie na Slovensku. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Grigorij Mesežnikov.

Prejav údajne napísala opozícia


„Jej vystúpenie bolo o jednom z kľúčových zákonov, ktorým súčasná vládna koalícia odstraňuje základy liberálnej demokracie a právneho štátu na Slovensku. Argumenty, ktoré použila, boli jasné, zrozumiteľné a vecné,“ komentoval politológ Čaputovej vystúpenie k navrhovanej novele Trestného zákona z dielne vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Premiér a zástupcovia koalície reagovali podľa Mesežnikova na vystúpenie prezidentky „dosť smiešnym až trápnym spôsobom“ a ukázali argumentačnú slabosť, keď povedali, že jej prejav napísala opozícia. „Ukázali, že sú v argumentačnej mizérii,“ myslí si politológ.

Opozícia sa chce obrátiť na Ústavný súd


Mesežnikov je presvedčený, že koalícia novelu Trestného zákona napriek kritike zo strany prezidentky aj viacerých odborníkov v parlamente schváli. Prezidentka bude zákon vetovať, no keďže koalícia má v parlamente väčšinu, jej veto prelomí. Opozícia už avizovala, že sa obráti na Ústavný súd SR.„Uvidíme, ako to dopadne na Ústavnom súde. Každopádne, pani prezidentka je jednou z tých, ktorí sa postavili na obranu právneho štátu, rovnako ako opozícia a časť občanov. Predpokladám, že občania dnes prídu vo veľkom počte na námestia na protesty,“ dodal.

Blaha počas prejavu demonštratívne čítal knihu


Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) si počas prejavu prezidentky demonštratívne čítal knihu Smrť generálna Lučanského. Šéf KDH Milan Majerský označil jeho správanie za nehoráznosť.

„Ľuboš Blaha je subalterná postavička, lokaj Roberta Fica, človek s komunistickými názormi, ktorý adoruje masového vraha Che Guevaru a klania sa pamiatke Gustáva Husáka. Čo od neho môžeme čakať?“ komentoval Mesežnikov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vystúpenie prezidentky SR v parlamente (fotografie)

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Podpredseda parlamentu, Politológ, Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), Predseda strany Smer-SD, Prejav, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Mesežnikov: Takýto prejav prezidentky ešte v parlamente nebol, koalícia ukázala argumentačnú mizériu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.