Utorok, 20. október 2020
Väčšinou jasno  3,5 °C
Mimoriadne správy

Mazák: Očista justície sa nedá urobiť len papierom, musí sa zmeniť aj myslenie sudkýň a sudcov

 Webnoviny  18. august 2020  45
Mazák: Očista justície sa nedá urobiť len papierom, musí sa zmeniť aj myslenie sudkýň a sudcov

18.8.2020 (Webnoviny.sk) - Očista justície sa nedá urobiť len papierom. Dá sa urobiť len tak, že sa zmení aj myslenie sudkýň a sudcov.

Povedal to predseda Súdnej rady SR Ján Mazák pri komentovaní viacerých zmien a opatrení, ktoré aktuálne presadzuje ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej (Za ľudí). O vyjadrení Mazáka informoval rezort spravodlivosti v tlačovej správe.

Novela upravuje aj zloženie súdnej rady


Najzásadnejšou zmenou je veľký reformný ústavný zákon v oblasti justície, ktorý je v legislatívnom procese. Ten predpokladá aj zriadenie Najvyššieho správneho súdu, zavedenie majetkových previerok sudcov, ktoré má vykonávať práve Súdna rada SR.

Novela tiež upravuje zloženie samotnej súdnej rady. Po novom by v nej sudcovia mali mať svojich zástupcov z každého kraja a jedného zástupcu si vyberú z Najvyššieho a Najvyššieho správneho súdu.

Niektoré otázky treba dotiahnuť


„Ešte bude treba dotiahnuť niektoré otázky, ktorých riešenie je potrebné na to, aby ozaj, keď už budeme mať regionálny princíp, bolo v súdnej rade zastúpené celé justičné Slovensko a všetky rozhodujúce zložky tohto systému, teda súdy,“ okomentoval plánované zmeny Mazák. Takisto by privítal spresnenie právomocí súdnej rady.

Mazák sa stal predsedom Súdnej rady SR 29. júna 2020. V minulosti pôsobil ako predseda Ústavného súdu SR, bol aj štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti a generálnym advokátom Súdneho dvora EÚ.

Viac k témam: reforma justície, súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk - Mazák: Očista justície sa nedá urobiť len papierom, musí sa zmeniť aj myslenie sudkýň a sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.