Sobota, 29. jún 2024
Slnečno  21,8 °C
Mimoriadne správy

Kvalita ovzdušia je faktorom pri výbere adresy, samosprávam pomáhajú smart riešenia

 Webnoviny   3. júl 2023  162  
Kvalita ovzdušia je faktorom pri výbere adresy, samosprávam pomáhajú smart riešenia

3.7.2023 (SITA.sk) - Dubnica nad Váhom aj vďaka členstvu v neformálnej platforme Smart Cities Klub (SCK) a súvisiacej lepšej dostupnosti moderných technológií a riešení nedávno dodatočne získala pol milióna eur do svojho rozpočtu.

Nečudo, že mladí účastníci jedného z workshopov v rámci projektu Smart City Academy (SCA) aj pod vplyvom tohto príkladu jednoznačne preferujú a vyzdvihujú digitalizáciu samosprávy. "Je to v súlade s nastúpenými trendmi v tomto meste," poukázal na kontext expert SCK Jaroslav Kacer.

V zmysle mestských priorít


"Hľadali sme zdroje, s ktorými by sme mohli pracovať bez nadmernej byrokracie a vedeli by sme ich investovať do efektívnych postupov rýchlo a v zmysle našich mestských priorít," rozvinul tému primátor Dubnice nad Váhom Peter Wolf na jednom z podujatí SCA.

Viaczložkový projekt pod egidou Smart Cities Klubu je spolufinancovaný z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Konvenujúco sa zaoberá zlepšovaním kvality ovzdušia, a to prostredníctvom rôznorodých osvetových a informačných aktivít zameraných na formy znečistenia, monitorovanie stavu a možnosti zlepšenia situácie s dôrazom na koncept smart cities.

Pätina údajov nezodpovedala skutočnosti


Primátor 25-tisícového sídla z Ilavskej kotliny v Trenčianskom kraji na workshope konkretizoval: "So zapojením inteligentných softvérov sme sa pozreli na údaje z katastra nehnuteľností. Zaujímal nás najmä typ a využitie pozemku. Dáta sme porovnali s tým, čo občania a firmy uvádzali v daňových priznaniach."

Rozdiely boli veľké. Ukázalo sa, že až pätina vstupov nezodpovedala skutočnosti a v piatich percentách prípadov si mesto pôvodne nenárokovalo daň tam, kde oprávnene mohlo. Najvyššie položky sa týkali právnických osôb.

Mimochodom, Dubnica nad Váhom je najľudnatejším slovenským mestom, ktoré nemá štatút okresného. Z hľadiska kvality ovzdušia patrí medzi rizikové lokality ako centrum priemyslu a z neho vyplývajúcej nákladnej dopravy.

Zotrvanie alebo návrat po skončení štúdia


Z prieskumu medzi žiakmi základných škôl vyšla Dubnica nad Váhom horšie oproti ďalším dvom zahrnutým mestám – Košiciam a Breznu. Podiel detí, ktoré si svoju budúcnosť predstavujú na inej adrese, bol najvyšší.

Jedným z odrádzajúcich faktorov je práve kvalita ovzdušia. "Takisto nevyhnutná pre život je voda, zväčša však máme šancu vyhodnotiť si jej parametre a vybrať si. Pri vzduchu to neplatí: musíme dýchať ten, ktorý nás obklopuje," pripomenul pri bilancovaní tejto série workshopov Martin Kremler zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Odborníci prišli po trojici podujatí z agendy projektu Smart City Academy s návrhmi krokov, ktoré majú potenciál posilňovať vzťah detí k svojim mestám. "Radnice by mohli viac zapájať školákov do problematiky, ukázať im, ako môžu sami ovplyvniť prostredie, v ktorom žijú, a vhodnými spôsobmi popularizovať existujúce opatrenia. Cieľom je, aby mladí chceli v meste zostať alebo sa v produktívnom veku po skončení štúdia vrátiť a založiť si rodinu," skonštatoval Jaroslav Kacer.

Informačný servis

Viac k témam: kvalita ovzdušia, Ovzdušie, PR, Smart Cities Klub, Smart City Academy
Zdroj: SITA.sk - Kvalita ovzdušia je faktorom pri výbere adresy, samosprávam pomáhajú smart riešenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.