Sobota, 24. október 2020
Oblačno  12,4 °C
Mimoriadne správy

Kresťanskí demokrati si na sneme zvolia svojho predsedu, jediným kandidátom je Milan Majerský

 Webnoviny  22. august 2020  75
Kresťanskí demokrati si na sneme zvolia svojho predsedu, jediným kandidátom je Milan Majerský

22.8.2020 (Webnoviny.sk) - Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si na sobotňajšom sneme v Ružomberku zvolí svojho nového predsedu. Jediným kandidátom, ktorý doteraz ohlásil záujem o funkciu lídra kresťanských demokratov, je jeho doterajší podpredseda a prešovský župan Milan Majerský. Kandidatúru do tejto funkcie však môže ohlásiť člen hnutia aj priamo na sneme.

Oficiálny začiatok snemu je ohlásený na 9:00 v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Ružomberku. V úvode vystúpia so svojimi príhovormi pozvaní hostia. Účasť na sneme potvrdili aj bývalí predsedovia KDH Ján Čarnogurský, Ján Figeľ a Alojz Hlina.

Príde aj predseda KDÚ-ČSL


S príhovorom vystúpi taktiež predseda českej politickej strany Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (KDÚ-ČSL) Marian Jurečka.

Následne sa budú prezentovať správy o činnosti a novela stanov KDH. Voľba predsedu a podpredsedov kresťanských demokratov, ktorých navrhuje novozvolený líder, sa bude konať medzi 11:30 a 12:30.

Nový predseda predstúpi pred novinárov v rámci krátkeho brífingu po obednej prestávke. V poobedňajších hodinách budú delegáti snemu obsadzovať funkcie ostatných členov orgánov, členov predsedníctva KDH a Rady KDH.

Snem by mal byť ukončený záverečným príhovorom zvoleného predsedu kresťanských demokratov o 17:30.

Hlina chce byť podpredsedom


Bývalý predseda KDH Alojz Hlina koncom júna pre agentúru SITA uviedol, že by nechcel úplne odísť z vedenia hnutia. Rád by zostal jednou z tvárí „umiernenej konzervatívnej politiky na Slovensku“.

„Fundamentalistov, fanatikov, či dokonca fašistov s krížikom na saku je v slovenskej politike už naozaj dosť,“ myslí si Hlina. Otvorene prejavil záujem o funkciu podpredsedu KDH. Majerský však jeho zámer označil za nehodný bývalého predsedu KDH.

KDH zostáva mimo parlamentu druhé volebné obdobie. V roku 2016 po neúspechu v parlamentných voľbách odstúpil z funkcie vtedajší predseda Ján Figeľ. Po februárových parlamentných voľbách funkciu zložil aj Hlina.

Kresťanskí demokrati v nich získali 4,65 percenta hlasov. Na vstup do parlamentu je pritom potrebná päťpercentná podpora voličov.

Viac k témam: predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), snem strany
Zdroj: Webnoviny.sk - Kresťanskí demokrati si na sneme zvolia svojho predsedu, jediným kandidátom je Milan Majerský © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.