Piatok, 22. november 2024
Zamračené  0 °C
Mimoriadne správy

Kotlebova strana reaguje na situáciu v okrese Dunajská Streda, rodičia žiadajú slovenskú školu

 Webnoviny  24. august 2018  374  
Kotlebova strana reaguje na situáciu v okrese Dunajská Streda, rodičia žiadajú slovenskú školu

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) - Nikto nemôže brániť slovenským deťom vzdelávať sa v slovenskom jazyku na území Slovenskej republiky.

Povedal to na tlačovej besede poslanec Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Stanislav Mizík s tým, že pripravujú novelu Zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Škola aj napriek nesúhlasu samosprávy


"Navrhujeme, aby štát bol v prípade žiadosti rodičov, ktorí sa starajú minimálne o päť školopovinných detí a žijú v obci, kde sú Slováci národnostnou menšinou, povinný zriadiť v danej obci ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským napriek tomu, že to samospráva odmietne. Samozrejme, stanovili sme aj nejaké podmienky pre vznik takejto školy. Vznikla by, ak sa nenachádza žiadna ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v okruhu šesť kilometrov od obce," vysvetlil Milan Uhrík.

Odporúčame:
Parlament rokuje o novele interrupčného zákona, s návrhom prišla Kotlebova strana

Podľa neho by novela zákona pomohla vyriešiť zložitú situáciu rodičov žijúcich v národnostne zmiešanom území. "Je to v prvom rade politický problém. Na južnom Slovensku majú slovenskí politici malý vplyv a tí maďarskí v pude sebazáchovy odmietajú školy s vyučovacím jazykom slovenským," reagoval najmä na situáciu v okresoch Šamorín a Dunajská Streda.

Obecní poslanci slovenskú školu nechcú


Deti z obcí Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica či Horný Bar nemajú možnosť ani v jednej z týchto obcí navštevovať ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským. Vzniknutú situáciu v okrese Dunajská Streda musia rodičia riešiť sami. Starostovia obcí dlhodobo problém neriešia napriek tomu, že o probléme vedia od roku 2014, keď sa začali o túto problematiku zaujímať rodičia.

Starostovia argumentujú nízkym počtom detí, ktoré chcú navštevovať slovenskú ZŠ. Rodičia si sami urobili prieskum a zistili, že o prvý ročník slovenskej ZŠ by malo záujem viac detí ako o maďarskú. Rodičia navrhli riešenie, a to zriadiť nový školský obvod pre dotknuté obce, čím sa naplní počet žiakov. Takýto školský obvod majú obce zriadený pre maďarské ZŠ, čomu majú prispôsobenú aj autobusovú dopravu.

Odporúčame:
Rodičia bojujú o zriadenie slovenskej školy v Rohovciach, situáciu riešil premiér aj ministerstvo

Na zastupiteľstve 29. mája obecní poslanci v Rohovciach po búrlivej debate odhlasovali, že slovenskú ZŠ nechcú. Problém odložili novému obecnému zastupiteľstvu, ktoré sa sformuje po novembrových komunálnych voľbách, čo rodičia z Iniciatívy BKZ považujú za alibizmus a prejav nevôle prevažne maďarského obecného zastupiteľstva.

ĽSNS na základe štatistík ministerstva školstva zistila, že na Slovensku je 27 škôl s vyučovacím jazykom maďarským. "Takéto školy navštevuje v priemere sedem detí. Je absurdné, že Slovensko nevie zariadiť slovenským deťom také podmienky na vyučovanie ako národnostným menšinám," povedal Ján Kecskés.

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, škola, slovenský jazyk
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotlebova strana reaguje na situáciu v okrese Dunajská Streda, rodičia žiadajú slovenskú školu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.