Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) - Štyridsať percent Slovákov by ohlásilo korupciu na polícii, ak by sa s ňou stretli. Ide o najvyšší podiel od začiatku merania angažovanosti občanov v boji proti korupcii od roku 2002 v prieskumoch Transparency International Slovensko.
Väčšina obyvateľov (51 percent) je však presvedčená, že by korupciu neoznámili. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS pre Transparency International Slovensko na vzorke 1006 občanov oslovených 4. až 9. apríla. O výsledkoch prieskumu informoval v tlačovej správe Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko.
Deväť percent sa nevedelo vyjadriť
Oproti minulému roku agentúra FOCUS zaznamenala nárast o tri percentuálne body. Dnes by korupciu určite oznámilo 13 percent Slovákov, asi by ju ohlásilo 27 Slovákov, asi by ju neoznámila tretina občanov a určite by ju neohlásilo 18 percent opýtaných.
Odporúčame:
Fico označil korupciu za rakovinu spoločnosti, predstavil šéfa protikorupčného odboru
Deväť percent respondentov sa nevedelo vyjadriť. Najväčšiu ochotu ohlásiť korupčné správanie prejavili vysokoškolsky vzdelaní ľudia vo veku okolo 40 rokov, podnikatelia, ako aj nadpriemerne zarábajúci a pravicovo resp. liberálne zmýšľajúci občania.
Úplatkárstvo je na Slovensku rozšírené
Šípoš v tlačovej správe píše, že z odpovedí nie je zrejmé, čo viedlo k postupnému nárastu ochoty ohlasovať úplatkárstvo.
Ako možné dôvody spomína rastúcu dôveru občanov v prácu polície i zvýšený spoločenský tlak nekalé konanie nahlasovať a vystupovať proti nemu verejne, napríklad po vzore Zuzany Hlávkovej či Bielych vrán.
Odporúčame:
Sulíkovci vyzývajú Fica, aby svoj boj proti korupcii dokázal konkrétnymi krokmi
Transparency zároveň pripomína, že za ostatných 12 mesiacov medzi občanmi výrazne vzrástlo povedomie o existencii zákona o ochrane nahlasovateľov korupcie. Zatiaľ čo vlani o ňom vedelo 26 percent, v súčasnosti je to 44 percent.
Prieskum potvrdil, že úplatkárstvo je na Slovensku naďalej rozšírené. Podobne ako v minulom roku, aj tentoraz priznalo 11 percent respondentov, že za uplynulý rok zaplatili úplatok pri verejných službách.
Viac k témam: korupcia, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Korupciu by na polícii nahlásili štyria z desiatich Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Slovenské firmy darovali v rámci dobročinnosti milióny eur, najviac išlo na vzdelávanie