Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Korupcia aj subvenčné podvody, prokuratúra vlani stíhala desiatky právnických osôb
21.11.2020 (Webnoviny.sk) - V roku 2019 bolo na Slovensku trestne stíhaných 40 právnických osôb. Ako sa ďalej uvádza v Správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a poznatkoch ÚŠP o stave zákonnosti za rok 2019, je to o osem viac ako v roku 2018 a o 29 viac ako v roku 2017.
„Tento štatistický údaj svedčí o tom, že aplikácia právnej úpravy trestnej zodpovednosti právnických osôb má stúpajúci trend a stala sa bežnou súčasťou vyvodzovania zodpovednosti za trestnoprávne konania,“ konštatuje dokument.
Najčastejšie boli v minulom roku podľa správy trestne stíhané právnické osoby pre trestné činy poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v súbehu s trestným činom subvenčného podvodu, nasledoval trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti (legalizácia prijatých úplatkov) a trestné činy korupcie spočívajúce v korupčných aktivitách s cieľom dosiahnuť vydanie rozhodnutí v správnom konaní.
„Zaznamenané boli aj prípady trestného činu podvodu a jeden prípad trestného činu výroby extrémistických materiálov,“ uvádza sa v materiáli.
ÚŠP v tejto súvislosti pripomína, že zákonom o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2016, bol do právneho poriadku SR zavedený model pravej trestnej zodpovednosti právnických osôb, čím došlo k implementácii záväzkov a odporúčaní, ktoré SR prijala ako člen medzinárodných organizácií. Právnickými osobami sú podľa zákona združenia osôb (obchodné spoločnosti, občianske združenia), združenia majetku (napríklad nadácie), jednotky územnej samosprávy alebo iné subjekty ako napríklad banky.
Viac k témam: korupcia, subvenčný podvod
Zdroj: Webnoviny.sk - Korupcia aj subvenčné podvody, prokuratúra vlani stíhala desiatky právnických osôb © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.