Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
- Londýn chce prinútiť technologické firmy blokovať nahé fotografie detí
- Zelenskyj potvrdil návštevu Abramoviča v Kyjeve. Putinovi cez neho odkázal, že Ukrajina sa nevzdá Donbasu
- Francúzske stíhačky NATO zostrelili nad Lotyšskom bezpilotné lietadlo
Korčok: Vstup Švédska a Fínska nie je expanzia ani agresívny krok NATO
Webnoviny 20. júl 2022 660
20.7.2022 (Webnoviny.sk) - Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) ocenil stredajší súhlas vlády SR s ratifikáciou prístupových protokolov Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO) a zdôraznil, že vstup oboch severských krajín nepredstavuje žiadnu expanziu ani agresívny krok Aliancie, ale slobodné rozhodnutie oboch krajín.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„Rozhodnutia Fínska a Švédska požiadať o členstvo v Aliancii sú historické, odôvodnené bezprecedentnou ruskou vojenskou agresiou v Európe ohrozujúcou mier a stabilitu celého kontinentu, kedy obe severské krajiny už nevedeli garantovať svoju obranu individuálne. Rozhodli sa preto vstúpiť do NATO," uviedol Korčok.
Po odsúhlasení vládou SR bude o prístupových protokoloch Fínska a Švédska do NATO rozhodovať Národná rada SR. Po vyslovení súhlasu parlamentom budú prístupové protokoly predložené prezidentke Zuzane Čaputovej na ratifikáciu¸ čím sa proces v SR ukončí.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
„Fínsko a Švédsko sú našimi dlhoročnými partnermi v NATO a Slovensko jednoznačne podporuje ich skorý vstup do Aliancie. Spoločne s Fínskom a Švédskom budeme silnejší a odolnejší voči akýmkoľvek bezpečnostným hrozbám a výzvam v Európe. Teším sa na našich budúcich spojencov v NATO a urobím všetko pre to, aby bol ratifikačný proces v SR čím skôr dokončený," dodal Korčok.
Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčok: Vstup Švédska a Fínska nie je expanzia ani agresívny krok NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Cestovné poistenie uzatvára viac ľudí než pred pandémiou
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Zelenskyj potvrdil ďalší dronový útok na Leningradskú oblasť
Fico si vo Francúzsku uctil československých vojakov, pripomenul aj oslobodenie Slovenska – VIDEO