Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Korčok súhlasí s USA o problémovom pôsobení Iránu a hovorí nielen o balistickom programe krajiny

 Webnoviny  23. máj 2018  385  
Korčok súhlasí s USA o problémovom pôsobení Iránu a hovorí nielen o balistickom programe krajiny

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Debata o Iráne je oveľa širšia, nemala by sa zužovať len na odstúpenie Spojených štátov amerických od jadrovej dohody s Teheránom a ostatnými mocnosťami (JCPOA).

S Washingtonom zdieľame podobný názor na to, že pôsobenie Iránu na Blízkom východe a ich balistický program sú problémové. Slovensko, a ani EÚ, ktorá je v tomto jednotná, si však nemyslí, že väčší tlak na Teherán vyvoláme odstúpením od dohody. Vyplýva to zo slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka po stredajšom rokovaní vlády.

Odporúčame:
USA prichádzajú s návrhom novej dohody s Iránom, možné zrušenie sankcií má však svoje podmienky

„Logicky je celá pozornosť sústredená v tejto chvíli na to, že USA odchádzajú z jadrovej dohody, ale debata o Iráne je oveľa širšia. Sú veci, o ktorých sa rozpráva menej, ale tu máme aj blízke stanoviská. Tým prvým je, že evidujeme a považujeme za problém aktivity Iránu v širšom regióne na Blízkom východe. To výrazne komunikujú aj USA. Potom je to druhá oblasť – pokračujúci balistický program Iránu,“ povedal Korčok.

Pompeo chce novú dohodu


Hoci si tieto dve veci uvedomujeme, nezdieľame prístup USA, že vytvoríme väčšiu páku na Irán tým, keď vystúpime z tejto dohody. „Treba si stále uvedomiť jedno – táto dohoda je to, akým spôsob chceme dostať pod kontrolu iránsky nukleárny program. Desať inšpekcií Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu potvrdilo, že toto pod kontrolou je."

Na otázku, či je možné negociovanie podobnej dohody, akou je JCPOA, ale o balistickom programe, Korčok odpovedal, že je to otázka, o ktorej sa musíme rozprávať. Dodal, že to bolo aj hlavným posolstvom ministra zahraničných vecí USA Mika Pompea, ktorý takýmto spôsobom chce dosiahnuť novú dohodu.

Odporúčame:
Politická podpora Európskej únie nestačí, tvrdí Irán a vyzýva na zvýšenie investícií

V pondelok prišli Spojené štáty ústami svojho ministra zahraničných vecí Mika Pompea s náčrtom novej zmluvy, ktorá by mala JCPOA podľa nich nahradiť. Irán by sa mal podľa Pompea zaviazať okrem iného k tomu, že nebude za žiadnych okolností obohacovať urán a že umožní bezpodmienečný prístup medzinárodných inšpektorov "na všetky miesta po celej krajine".

"Základné požiadavky" zo strany Spojených štátov


Medzi dvanástimi navrhovanými bodmi budúcej zmluvy, ktoré Pompeo označil za "základné požiadavky" zo strany Spojených štátov, je ešte okrem iného prepustenie všetkých amerických občanov zadržiavaných v Iráne, stiahnutie iránskych síl zo Sýrie a tiež to, že sa Irán prestane vyhrážať zničením Izraela.

Na výmenu Spojené štáty podľa Pompea ponúkajú Teheránu okrem iného úplné zrušenie sankcií, obnovenie diplomatických aj hospodárskych vzťahov s touto krajinou a tiež zabezpečenie prístupu k najmodernejším technológiám.

Odporúčame:
Premiér Pellegrini na summite v Sofii rokoval aj s Macronom, deklaroval jasný postoj ku Kosovu

Ak bude Irán súhlasiť s novou jadrovou zmluvou a bude ju dodržiavať, Američania môžu podľa Pompea dokonca finančne podporiť modernizáciu iránskeho hospodárstva a pomôcť pri jeho návrate na medzinárodné trhy.

Irán a USA, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Rusko, Čína a EÚ podpísali 14. júla 2015 historickú dohodu, ktorá urovnala roky trvajúce spory a podozrenia o iránskom jadrovom programe. Zmluvné strany prijali plán krokov, ktoré mal Irán splniť výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických a finančných sankcií.

Viac k témam: Irán, Ivan Korčok, jadrová dohoda, Mike Pompeo, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčok súhlasí s USA o problémovom pôsobení Iránu a hovorí nielen o balistickom programe krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.