Streda, 23. september 2020
Oblačno  14,1 °C
Mimoriadne správy

Koncom uplynulého roka na Slovensku pracovalo viac než 73-tisíc cudzincov, najviac je Ukrajincov

 Webnoviny  25. január 2020  49
Koncom uplynulého roka na Slovensku pracovalo viac než 73-tisíc cudzincov, najviac je Ukrajincov

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Ku koncu minulého roka na Slovensku pracovalo 78,3 tisíca cudzincov. Oproti novembru minulého roka išlo o pokles o 77 cudzincov, medziročne sa počet cudzincov pracujúcich na Slovensku zvýšil o 9,2 tisíca.

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pritom v posledných mesiacoch stúpal. V auguste vlaňajška išlo o nárast o 444 cudzincov, v septembri počet cudzincov pracujúcich u nás stúpol o 1,1 tisíca, v októbri o 2,4 tisíca a v novembri o 1,4 tisíca. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Cudzincov pribúda


Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú naďalej Ukrajinci. V poslednom mesiaci minulého roka ich na slovenskom trhu práce pribudlo 176, čím sa celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás zvýšil na vyše 22,9 tisíca. Počet Srbov pracujúcich na Slovensku v minulom mesiaci klesol o 248 osôb na 13,3 tisíca.

Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 8,7 tisíca, nasledovali Česi s takmer 6-tisíc pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,5 tisíca.

Najviac v Bratislave


Traja z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu vlaňajška v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 22-tisíc cudzincov.

Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 8,7 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 3,4 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len osem cudzích štátnych príslušníkov pracovalo na konci minulého roka v okrese Medzilaborce.

Viac k témam: cudzinci, cudzinci z Ukrajiny, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Koncom uplynulého roka na Slovensku pracovalo viac než 73-tisíc cudzincov, najviac je Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.