Piatok, 12. júl 2024
Zamračené  24,9 °C
Mimoriadne správy

Kľúčová investícia PZPN! Čas na Národné centrum školenia, výskumu a tréningu futbalu

 Webnoviny  14. november 2023  151  
Kľúčová investícia PZPN! Čas na Národné centrum školenia, výskumu a tréningu futbalu

14.11.2023 (SITA.sk) - Poľská futbalová federácia vystaví v Otwocku Národné centrum školenia, výskumu a tréningu futbalu s využitím prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo športu a cestovného ruchu kladne zvážilo žiadosť federácie o spolufinancovanie investície v rámci programu investícií s osobitným významom pre šport. Stavba je naplánovaná na roky 2024-2027. Investícia by mala stáť viac ako 400 miliónov poľských zlotých.

Národné reprezentácie by mali mať svoj vlastný "dom”. Vznik takého centra pre nás bude kľúčovou investíciou. Zaistí optimálnu úroveň rozvoja futbalistiek, futbalistov a celej disciplíny, umožňujúc tým istým pripojiť sa k najlepším, európskej federácii - povedal Cezary Kulesza, Predseda Poľskej futbalovej federácie.

Projekt predpokladá vytvorenie multifunkčného Národného centra školenia, výskumu a tréningu futbalu, ktoré je strategickou investíciou v kontexte ďalšieho rozvoja futbalu v Poľsku na rôznych úrovniach, od mládežníckych národných reprezentácií, cez výskum a implementáciu inovatívnych metód a technológií, školenia rozhodcov a trénerov, až po organizovanie medzinárodných kvalifikačných turnajov (vrátane futsalu, plážového futbalu, e-športu a teqball'u). Plánovaná investícia má podporiť rozvoj športu, vzdelávanie trénerov a rozhodcov, rozvoj hráčov, zohľadní tiež potreby osôb so zdravotným postihnutím a podporí tak futbal a fyzickú aktivitu.

Národné centrum školenia, výskumu a tréningu futbalu, nachádzajúce sa na 12 hektároch pozemkov v Otwocku, bude zahŕňať osem trávnatých ihrísk a zastrešené ihrisko (halu). Ďalej tu bude špecializovaná futsalová hala, dve ihriská na plážový futbal (jedno kryté), zdravotné centrum a sklad vybavenia. Okrem toho sa tu bude nachádzať moderná administratívna a vzdelávacia budova s podzemnou garážou, hotelom a ubytovňou pre športovcov pre potreby školenia v Škole športového preboru.

Vytvorenie národného centra je nutnou podmienkou na to, aby sme mohli reálne pomýšľať na regulárne boje o najprestížnejšie trofeje vo futbale. V minulej sezóne až tri naše reprezentácie postúpili na záverečné turnaje ME mládeže, čo sa v jednom roku ešte nestalo. Rozvoj infraštruktúry určite prispeje k tomu, aby takéto situácie neboli výnimkou, ale normou – povedal predseda PZPN.

Moderné tréningové centrum, venované všetkým poľským reprezentačným futbalovým tímom, trvalo vyrieši mnoho organizačných záležitostí a zároveň zaručí štandard nevyhnutný na zlepšenie individuálnych a tímových zručností. Na takom mieste – jedinečnom v Európskej merítku – budú mať poľské národné tímy ideálne podmienky pre tréning počas tréningových kempov – zdôraznil Łukasz Wachowski, generálny sekretár PZPN.

Činnosť Národného centra školenia, výskumu a tréningu futbalu bude vychádzať z komplexného modelu riadenia vzdelávacích a športových zariadení s niekoľkými kľúčovými prvkami. Predovšetkým bude plniť úlohu tréningového centra slúžiaceho všetkým poľským národným futbalovým tímom - mužským (A, U-21, U-20, U-19, U-18, U-17, U-16, U-15) aj ženským (A, U-19, U-17, U-15), poľským národným futsalovým tímom (A, U-19, A-žen) a tiež poľským národným tímom plážového futbalu (A, U-21). V Otvocku bude tiež prebiehať školenie trénerov a rozhodcov (Škola trénerov PZPN, Centrum školenia rozhodcov a VAR). Moderné zázemie bude slúžiť aj na organizovanie všetkých školiacich akcií PZPN.

Národné centrum školenia, výskumu a tréningu futbalu bude takisto vykonávať výskum rozvoja futbalu a koordinovať zavádzanie moderných metód a riešení v oblasti športového školenia. – Spojenie tréningových a výskumných funkcií určite prinesie výsledky nielen pre poľský futbal, ale pre celý šport u nás. Vytvorenie jedného z najmodernejších a najlepších centier v Európe nám dá príležitosť optimálne využiť zručnosti špecialistov pracujúcich s národnými tímami – dodal generálny sekretár PZPN.

Ďalšou veľkou výhodou Národného centra školenia, výskumu a tréningu futbalu je jeho poloha. Otwock sa nachádza približne 25 kilometrov od hlavného mesta a má dokonalé spojenie s Varšavou, je pri tom zárukou pokoja a pohody. Napriek svojej krátkej vzdialenosti od najľudnatejšieho mesta Poľska umožní oddýchnuť si od ruchu veľkomesta. Hoci Národné centrum školenia, výskumu a tréningu futbalu bude jedným z najmodernejších zariadení tohto typu na starom kontinente, samotný Otwock ponúka atmosféru histórie. Viac ako storočná budova radnice, malebná rieka Świder alebo Gurewiczova vila postavená v štýle Świdermajer, ktorá patrí k najstarším dreveným stavbám v Európe – to jednoducho musíte vidieť!

Informačný servis

Viac k témam: Futbal, PR
Zdroj: SITA.sk - Kľúčová investícia PZPN! Čas na Národné centrum školenia, výskumu a tréningu futbalu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.