Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Klietkový chov je pre sliepky stresujúci a v kvalite ich života sa radíme na chvost Európy
BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Takmer deväťtisíc ľudí už podpísalo petíciu s názvom Viac neznesiem za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku. Petíciu organizuje združenie Humánny pokrok, cieľom je vyzbierať najmenej desaťtisíc podpisov.
„Klietkový chov znamená pre sliepky celý život strávený v malých drôtených klietkach, v ktorých nemôžu robiť takmer nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Každá sliepka má priestor len o málo väčší ako je jeden hárok papiera formátu A4,“ uviedol Humánny pokrok na svojej stránke.
Zo sliepok robia stroje na vajcia
V klietkovom chove žije na Slovensku takmer šesť miliónov sliepok a pochádza z neho až deväť z desiatich vajec v našich obchodoch. „Firmy týmto zaobchádzaním usilujú o maximalizáciu ziskov a zo sliepok robia stroje na vajcia,“ tvrdí organizácia.
Klietkový chov sliepok je typ chovu nosníc s cieľom získavať čo najefektívnejšie ich vajcia. Sliepky sú namiesto ich prirodzeného prostredia umiestnené v stiesnených drôtených klietkach. Obmedzovanie pohybu je pre chovateľov výhodnejšie, pretože ušetria na krmive.
Sliepky z klietkových chovov sa nemôžu prechádzať, prehrabovať sa v zemi, kúpať sa v prachu, stavať hniezda, či roztiahnuť krídla, nie sú súčasťou kŕdľa, nikdy neuvidia denné svetlo a nikdy nezažijú ani chvíľu kľudu. Dôsledkom je stres a frustrácia, ktoré ústia do agresívneho správania a neskôr do kanibalizmu.
V niektorých štátoch je zakázaný
Klietkový chov má podľa Humánneho pokroku niekoľko alternatív, ako halový podstieľkový chov, voľný chov, alebo bio chov, ktoré umožňujú sliepkam ich prirodzené správanie a výrazne zvyšujú kvalitu ich života. Čoraz viac krajín a firiem v Európe sa už rozhodlo skoncovať s klietkovým chovom. Dokonca viacero reťazcov pôsobiacich na Slovensku sa už v iných krajinách zaviazalo skončiť s klietkovými vajcami, avšak naďalej ich predáva na našom trhu.
Klietkový chov je zakázaný v Rakúsku, v krajinách ako Dánsko, Švédsko či Holandsko žije v klietkach menej než každá piata sliepka. V Nemecku je to dokonca len každá 15 sliepka. Menej sliepok žijúcich v klietkach ako u nás je aj v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Chorvátsku.
„Slovensko sa tak v kvalite života sliepok radí na chvost Európy,“ uzatvára Humánny pokrok. Petíciu za zákaz klietkového chovu je možné podpísať na stránke http://viacneznesiem.sk/
Viac k témam: klietkový chov sliepok, vajcia, veľkochov sliepok
Zdroj: Webnoviny.sk - Klietkový chov je pre sliepky stresujúci a v kvalite ich života sa radíme na chvost Európy © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Foto: V Spišskej Belej horí píla, pri požiari zasahuje dvadsiatka hasičov