Štvrtok, 2. máj 2024
Jasno  11,5 °C
Mimoriadne správy

Kam po vysokej škole? Program Teach Next ponúka absolventom unikátnu možnosť ako naštartovať kariéru

 Webnoviny  19. apríl 2024  72  
Kam po vysokej škole? Program Teach Next ponúka absolventom unikátnu možnosť ako naštartovať kariéru

19.4.2024 (SITA.sk) - S blížiacim sa koncom školského roka vysokoškolskí študenti čoraz viac premýšľajú, kam povedú ich kroky po vysokej škole. Najmä úspešní a ambiciózni absolventi dobrých škôl majú množstvo príležitostí z komerčného sektora od top firiem. Unikátnu alternatívu im ponúka prestížny medzinárodný program Teach Next. Ide o 2-ročnú full-time platenú prácu v školstve s nástupným platom porovnateľným s top firmami. Navyše program ponúka aj špičkové školenia a tréningy líderských zručností. Prihlásiť sa do Teach Next je možné do 30. apríla 2024 na www.teachnext.sk.

V prestížnom programe Teach Next získavajú mladí ľudia príležitosť rozvinúť si svoje schopnosti a zároveň naštartovať svoju kariéru zmysluplným spôsobom s víziou pozitívneho dopadu na krajinu.

V priebehu dvoch rokov v rámci programu absolvujú viac ako 350 hodín špičkových tréningov a školení pre budúcich lídrov a líderky. Svoj talent a nadobudnuté zručnosti následne odovzdávajú v školách po celom Slovensku, kde okrem pomoci deťom získavajú reálny obraz o fungovaní školstva a krajiny. Navyše dostanú podporu osobného mentora a stretnú sa s inšpiratívnymi osobnosťami. Absolvovaním programu získajú unikátne zručnosti a sieť kontaktov, ktoré dokážu zúročiť pri akejkoľvek práci.

Teach Next ako štart kariéry


Teach Next je súčasťou prestížneho programu Teach for All s medzinárodným know-how v 60 krajinách sveta. Účastníkom alebo účastníčkou sa stane približne len 10% z prihlásených. "Náš program je pre tých, ktorí chcú naštartovať svoju kariéru. Napríklad v USA a Veľkej Británii je program v top 10 najatraktívnejších prác po škole. Ambíciou programu je vychovať nových lídrov a líderky, ktorí budú mať dopad na smerovanie Slovenska," približuje program Stanislav Boledovič, CEO organizácie Teach.

Ľudia z programu Teach Next sa postupne stávajú súčasťou komunity ľudí, ktorým záleží na Slovensku. Počas 10 rokov absolvovalo program Teach Next viac ako 100 mladých ľudí.

Cesty ako zlepšiť Slovensko: od duševného zdravia detí cez ministerstvo po kuchársku knihu

Cesty absolventov programu k systémových zmenám v školstve vedú rôznymi smermi. Niektorí z nich pôsobia na ministerstve školstva, niektorí ostávajú v školách, ďalší našli uplatnenie v neziskových organizáciách, ale aj v biznise. Viacerí absolventi založili vlastné projekty, ktoré menia nielen školstvo, ale aj spoločnosť.

Cestu zmeny Slovenska k lepšiemu prostredníctvom vlastného projektu si vybrala Anna Viľchová, ktorá po absolvovaní Teach Next spoluzaložila program Emocionálny Kompas. Jeho cieľom je zlepšiť duševné zdravie detí a vzťahy v škole. Program ponúka ľahko použiteľné metodiky, pomocou ktorých môžu učitelia a učiteľky rozvíjať zdravú prácu s emóciami a zručnosti ako láskavosť, spolupráca, schopnosť riešiť konflikty a pod.

Okrem bližšieho pohľadu na systémové problémy slovenského školstva dal Anne program aj príležitosť osobnostného rastu: "Bez programu Teach Next by som nedokázala Emocionálny Kompas rozbehnúť. Jednak preto, že by som ho nevedela tvoriť spôsobom, ktorý vychádza z reálnych potrieb učiteľov a škôl. Ale aj preto, že by som nemala potrebné zručnosti a network pre vybudovanie vlastnej organizácie. Vďaka špičkovým školeniam, mentoringu a samotnej skúsenosti s učením som sa naučila lepšie plánovať, organizovať svoj čas a pomaly sa preorientovať z módu perfekcionizmu na neustále učenie sa, prácu s chybami a väčší sebasúcit,” približuje Viľchová.

Absolventka žurnalistiky Ľubica Račeková sa programu Teach Next zúčastnila v uplynulých 2 rokoch a dnes pôsobí na Ministerstve školstva v Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže. Ľubke Račekovej dal program podľa jej slov "veľa odpovedí, napríklad aj na to, ako funguje náš školský systém, ako toxický stres ovplyvňuje ľudí z generačnej chudoby, ako pracovať na emocionálnej gramotnosti. V neposlednom rade ma program naučil, ako vybudovať vlastný projekt a ako rozvíjať svoju odolnosť.”

Niektorí absolventi či absolventky sa rozhodnú pokračovať ďalej v škole, kde na seba preberajú dodatočnú zodpovednosť. Jednou z absolventiek, ktorá ostala učiť na škole, je aj Diana Jakubíková. Vyštudovaná právnička absolvovala program Teach Next v rokoch 2021 až 2023. Odvtedy pôsobí na Základnej škole na Ščasného ulici v Nitre, kde spolu so svojimi žiačkami a žiakmi napísali kuchársku knihu s rómskymi receptami Bašavel v kuchyni. Úspech knihy pomohol zvýšiť sebavedomie malých autoriek a autorov, ktorí pôvodne neverili, že by mal niekto o rómske aktivity záujem.

"Verím, že na to, aby sme sa tu na Slovensku mali lepšie, potrebujeme lepšie školstvo. Mojím cieľom je spoznať silné stránky aj nedostatky slovenského školstva a stať sa súčasťou komunity ľudí, ktorí tu chcú ostať a chcú prispieť k tomu, aby bolo na Slovensku lepšie," hovorí o dôvodoch zotrvania za katedrou Diana Jakubíková.

5 zo 100 medzi najvýraznejšími mladými talentami 30 pod 30


Medzi absolventmi a absolventkami programu možno nájsť aj päť mladých osobností, ktoré sa dostali do prestížneho výberu časopisu Forbes – 30 pod 30. Medzi nich patria Jano Horváth a Angelika Fogášová (zakladatelia projektu Informatika 2.0, ktorý ponúka učiteľom materiály a školenia v oblasti informatiky) či Zuzana Bendíková a Radka Mikšík (zakladateľky projektu InTYMYta zameraného na vekovo primeranú vzťahovú a sexuálnu výchovu).

Ďalším z perspektívnych mladých ľudí a zároveň absolvent programu Teach Next je Arnold Kiss, ktorý pracuje na Ministerstve školstva ako riaditeľ Odboru strategických priorít. Arnoldovi dal program okrem praxe aj možnosť osobného rastu a príležitosť stať sa členom komunity, ktorá je oporou v systémových zmenách. "Teach Next mi poskytol mentoring, školenia líderských zručností a ďalšie tréningy, vďaka ktorým som sa popri praxi učenia na bežnej základnej škole veľa naučil. Tieto nástroje mi pomohli, aby som nevyhorel v prostredí vysokého výkonu. Program mi tiež otvoril dvere na viacerých pracovných pohovoroch, a to prostredníctvom ľudí, ktorí Teach poznali, alebo ho dokonca absolvovali,” hovorí Arnold Kiss o benefitoch Teach Next.

Noví uchádzači sa môžu do programu prihlásiť do 30. apríla 2024. Ďalšie informácie o programe Teach Next, možnostiach prihlásenia a ďalších absolventoch možno nájsť na www.teachnext.sk.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Teach Next
Zdroj: SITA.sk - Kam po vysokej škole? Program Teach Next ponúka absolventom unikátnu možnosť ako naštartovať kariéru © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.