Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Hlivák reaguje na Kiskovo veto novely o verejnom obstarávaní, jeho rozhodnutie však akceptuje

 Webnoviny   2. november 2018  344  
Hlivák reaguje na Kiskovo veto novely o verejnom obstarávaní, jeho rozhodnutie však akceptuje

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) - Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák prijal s poľutovaním rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku vetovať novelu zákona o verejnom obstarávaní.

A to vzhľadom na nadštandardný prístup úradu k jej príprave a tvorbe, ako aj na presadenie novelizačných bodov, ktoré zlepšujú proces verejného obstarávania na Slovensku. Rozhodnutie hlavy štátu však akceptuje. Novela má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2019.

"Pán prezident vetoval novelu na základe výnimky, ktorú požadovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ministerstvo danú pripomienku vznieslo v rámci medzirezortného pripomienkového konania a po jej zapracovaní bola predložená na schvaľovanie v parlamente," uviedol v reakcii predseda ÚVO.

Otvorili diskusiu s množstvom subjektov


"Musím zdôrazniť, že ja, ani žiaden iný člen pracovnej skupiny úradu, ktorá novelu pripravovala, nečelil výhradám voči požadovanej výnimke," poznamenal Hlivák.

Šéf ÚVO pripomenul, že k novele zákona o verejnom obstarávaní ešte pred začatím legislatívneho procesu otvorili odbornú diskusiu s viac ako stovkou relevantných subjektov.

Vytvorili tak podľa neho priestor na vypracovanie takej legislatívy, ktorá v prvom rade vychádza z praktických skúseností, a zaistí potrebné zjednodušenie a zrýchlenie procesu verejného obstarávania. Zároveň však zapracovali také novelizačné body, poznamenal predseda úradu, ktoré zvýšia transparentnosť pri nakladaní s verejnými zdrojmi.

Prezident mal len dve pripomienky


"Bude na rozhodnutí zákonodarného zboru, ako sa k výhrade pána prezidenta postaví. Verím však, že sa novelu podarí uviesť do platnosti čím skôr, aby sa dosiahol vyššie uvedený cieľ novely, aby sme úroveň verejného obstarávania na Slovensku zvýšili a aby sme tento cieľ posilňovali aj ďalšími, na novelu nadväzujúcimi krokmi, medzi ktoré patrí aj zriadenie Komory verejného obstarávania," očakáva Hlivák.

Napriek vzniknutej situácii považuje predseda ÚVO za povzbudenie fakt, že prezident mal len dve pripomienky, ktoré sa nedotýkajú filozofie a cieľa novely s viac ako stovkou novelizačných bodov.

"Aj to ma utvrdzuje v tom, že je potrebné pokračovať v našom nastolenom kurze, v poctivej práci, v otvorenej komunikácii a v intenzívnej spolupráci pri príprave legislatívnych opatrení, ktoré sú v prospech verejného záujmu," dodal Hlivák.

Nákupy priamym zadaním


Prezident Andrej Kiska spolu s vrátením novely zákona o verejnom obstarávaní do Národnej rady SR zároveň navrhol, aby poslanci pri opätovnom prerokovaní schválili zákon s pripomienkami. Informovala o tom v stredu Kancelária prezidenta SR s tým, že podľa hlavy štátu neboli predložené žiadne analýzy, prečo by pravidlá verejného obstarávania mali obsahovať ďalšie obmedzenia hospodárskej súťaže.

Podľa schválenej novely bude možné tovary a služby pri príprave a výkone predsedníctva v medzinárodnej organizácii alebo zoskupení, či príprave a zabezpečení medzinárodného podujatia významného charakteru na úrovni prezidenta, predsedu národnej rady alebo člena vlády nakupovať priamym zadaním.

Podľa prezidenta na to nie je dôvod. Podujatia tohto typu sú známe s dostatočným predstihom, preto by dodanie tovaru alebo poskytnutie služieb malo byť zabezpečené v rámci procesu verejného obstarávania. Účelom inštitútu výnimky je reagovať na mimoriadne situácie, ktoré nemožno vopred predvídať, čo však nie je tento prípad.

Viac k témam: Andrej Kiska, Miroslav Hlivák, ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlivák reaguje na Kiskovo veto novely o verejnom obstarávaní, jeho rozhodnutie však akceptuje © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.