Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu, ktorú spájajú s neofašizmom, je v ohrození. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal Najvyššiemu súdu návrh na jej rozpustenie. Informuje o tom na svojom portáli spravodajská televízia TA 3.
Odporúčame:
Návrh na rozpustenie Kotlebovej ĽSNS môže strane priniesť nárast preferencií, hovorí politológ
ĽSNS sa zatiaľ nevyjadruje
Hovorca Najvyššieho súdu SR Boris Urbančík pre agentúru SITA potvrdil, že vec je už na správnom kolégiu súdu. Ide o prípad Generálna prokuratúra SR verzus Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, návrh sa týka rozpustenia politickej strany, upresnil hovorca.
Odporúčame:
Marian Kotleba podáva trestné oznámenie na premiéra Roberta Fica
ĽSNS sa zatiaľ k iniciatíve prokurátora J. Čižnára nevyjadruje. V stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA ho označili za "politického" prokurátora. Akonáhle budeme mať bližšie informácie, tak k situácii vydáme stanovisko, dodal podpredseda Milan Uhrík.
S kotlebovcami sa spája viacero káuz
Polícia začala vyšetrovať viacero jej členov, pripomína TA3. S ĽSNS sa v poslednom čase spája viacero káuz; napríklad kauza neonacistických symbolov ukrytých v číslach, protižidovský status poslanca Stanislava Mizíka, slová Milana Uhríka o bielych deťoch či sporné výroky v rádiu poslanca Milana Mazureka.
Odporúčame:
Kotlebovec Mazurek podal sťažnosť proti obvineniu za šírenie extrémizmu
Podobný osud, aký teraz hrozí ĽSNS, pred rokmi postihol Slovenskú pospolitosť. Najvyšší súd ju rozpustil v roku 2006 s argumentom, že jej činnosť je v rozpore s Ústavou SR. Televízia pripomína, že išlo o prvý podobný prípad v dejinách moderného Slovenska. Predsedom Pospolitosti bol terajší šéf ĽSNS Marian Kotleba.
Mandáty by im ostali
Ak dôjde k rozpusteniu politickej strany ĽSNS, poslanci za túto stranu budú môcť naďalej vykonávať svoj mandát v parlamente. Pre agentúru SITA to uviedol predseda parlamentného mandátového a imunitného výboru za Smer-SD Richard Raši. „Pokiaľ Generálna prokuratúra dá podnet na zrušenie politickej strany, musí o tomto podnete rozhodnúť Najvyšší súd SR, ak ten povie áno, rozpúšťa sa strana, v tomto prípade ĽSNS, môže sa proti rozhodnutiu ešte odvolať," vysvetlil s tým, že následne prípad prechádza na Ústavný súd SR.
Odporúčame:
Aktualizované: V poslaneckej kancelárii Mizíka z Kotlebovej ĽSNS zasahovala polícia (foto)
„ Ak by ústavný súd zrušenie potvrdil, došlo by k zániku strany. Potom zaniká poslanecký klub ĽSNS, ale poslanci zostávajú v parlamente ako nezaradení," priblížil Raši, podľa ktorého si zároveň môžu vytvoriť poslanecký klub s iným názvom, keďže ich je 14, teda dostatok na to, aby mohli mať v NR SR založený poslanecký klub.
Zanikla by aj značka ĽSNS
Dodal, že výnimka je, ak by niektorý z poslancov stratil z nejakého dôvodu mandát. „Uvoľnený mandát sa už neobsadzuje ďalším poslancom za danú stranu, ktorý by mal nasledovať, ako to býva bežne, pretože strana bola rozpustená," povedal. V takom prípade by v pléne parlamentu nesedelo 150 poslancov, ale o jedného poslanca, ktorý stratil mandát, menej.
V tomto prípade by z jeho pohľadu na verejnosti zanikla aj značka ĽSNS, a tak by súčasní kotlebovci museli začať budovať novú značku, čo by ich do istej miery mohlo oslabiť.
„Najväčším oslabením by bolo, keby odišli z parlamentu," povedal. V súčasnosti na to však nástroj neexistuje. „Kedysi, keď sa tvorila Slovenská republika a zákon, dalo sa to ako možnosť, ale vtedy nikto zrejme nerátal, že by k tomu mohlo reálne dôjsť. Nik nečakal, že sa prejavy extrémizmu po desaťročiach od vojny dostanú do parlamentu," uviedol.
Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, Jaromír Čižnár, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Generálny prokurátor Čižnár podal návrh na rozpustenie Kotlebovej strany © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Rómovia: Osoba, ktorá posunula mimovládkam video zo zásahu v Zborove, odmietla vyhrážky polícieNasledujúci článok
Policajti zachraňovali muža, ktorý sa pokúsil o samovraždu