Piatok, 22. november 2024
Sneženie -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Gál by po zabití Filipínca Henryho legislatívu nemenil, podľa Grendela plynie z toho ponaučenie
BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) - „Slovenský právny poriadok nie je najhorší,“ uviedol v sobotňajšej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).
Reagoval tak na citáciu moderátora, že dozorovú právomoc prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nedostatočnú a povrchnú a na to, že prípad zabitia filipínskeho občana v centre Bratislavy a následné udalosti pripomenuli právne nedostatky štátu.
Podľa Gála však nepotrebujeme legislatívnu zmenu. „V celej Európe máme dvojstupňové rozhodovanie, práve kvôli tomu, že keď nastane chyba personálneho charakteru, aby ten systém vedel zafungovať,“ doplnil Gál.
Odporúčame:
Rodina a priatelia sa na svätej omši rozlúčili s Henrym, ktorý zomrel po útoku Juraja H.
Podľa poslanca NR SR Gábora Grendela (OľaNO) však z tejto kauzy plynie ponaučenie. „Ešte stále v systéme existujú ľudia, ktorí kým sa nevyvolá verejný tlak, vykonávajú svoju prácu lajdácky. Ale v čase sociálnych sietí sa už nedá nič ututlať. Keby nebola mediálna búrka, nie je žiaden druhý stupeň,“ konštatoval poslanec Grendel.
Policajný vyšetrovateľ totiž následne prekvalifikoval vec na zločin zabitia. Obvineného opätovne zadržali, pričom prokurátor, tentokrát z Krajskej prokuratúry v Bratislave, podal návrh na vzatie do väzby z obavy, že by obvinený utiekol alebo pokračoval v trestnej činnosti.
Nové pravidlá pre sudcov
Gál i Grendel sa venovali aj príprave nových pravidiel pre voľbu sudcov Ústavného súdu SR. Stretnutie s právnikmi, ktorí navrhli zmeny voľby ústavných sudcov a stranou Sloboda a Solidarita s ministrom spravodlivosti sa skončilo dohodou, že po medzirezortnom pripomienkovom konaní si znovu sadnú.
„Musíme preskúmať návrhy, ktoré dala SaS, či sú reálne a zrealizovateľné. Podobne je to aj s právnikmi. Napríklad vek 40 alebo 45 rokov, rovnaký počet argumentov je tak za 40, ako aj za 45,“ povedal Gál a doplnil, že za ich zvolenie bude musieť zdvihnúť ruky aspoň 76 poslancov.
Podpriemerný návrh zákona
Prezident Andrej Kiska označil vládny návrha v tejto podobe za podpriemerný. Na otázku moderátora či s tým súhlasí, poslanec Grendel uviedol, že hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO) a hnutie Nova považujú zatiaľ tento návrh za nevyužitú príležitosť.
„Dnešný stav, kedy pri teoretických okolnostiach stačí 39 poslaneckých hlasov na to, aby bol kandidát na budúceho ústavného sudcu zvolený v národnej rade, znamená, že dnes o budúcom kandidátovi ústavného sudcu rozhodne vládna moc. Ak bude potrebné 76 hlasov, tak sme v tomto istom móde,“ uviedol Grendel a dodal, že 90 hlasov je jedna kľúčová vec pre opozíciu a druhá je, že keď zmeniť vekovú hranicu, tak skôr tú hornú, pretože problémom nie je nová generácia ústavných právnikov, ale skôr ´tá skôr narodená´.
Odporúčame:
Minister Gál chce o voľbe ústavných sudcov diskutovať aj s opozíciou, prijal zástupcov SaS
Deväťdesiat hlasov sa podľa Gála však nenájde. Strana Most-Híd pri tejto veci trvá aj na tajnej voľbe. „Ak mi sľúbite, že presadíte verejné voľby ústavných sudcov, tak ja vám sľúbim, že všetky vnútrostranícke voľby budú u nás verejné,“ odpovedal Grendel Gálovi na konštatáciu, že chcú verejné voľby a sami ich nemajú. Hostia sa zhodli, že verejný hiring, čiže dať príležitosť verejnosti sa opýtať, má v tomto prípade význam.
Exekučná amnestia
Voľba ústavných sudcov má podľa ministra Gála prioritu aj nad pripravovanou exekučnou amnestiou. Expremiér Rober Fico predtým avizoval, že do konca februára bude exekučná amnestia uzavretá, stále však nie je.
„Viazne to na dohode koaličných partnerov, na konkrétnej verzii. Potrebujeme sa dostať k tomu, koľko je tých exekúcií. Keďže máme na súdoch 3,7 milióna exekúcií, chceme exekúcie staršie ako päť rokov, kde vymožiteľnosť práva je nulová, zastaviť a dať možnosť tým veriteľom, ktorí si myslia, že ich exekúcie môžu byť uspokojené,“ vysvetlil Gál.
Grendel dodal, že téma je pre viaceré politické strany časovaná bomba a okolo 960-tisíc ľudí, ktorých sa tá téma dotýka, čaká, ako to dopadne. Gál zopakoval, že bude presadzovať vyčistenie súdov od starých exekúcií.
Viac k témam: #allforhenry, Gábor Gál, Gábor Grendel, Juraj H., Ministerstvo spravodlivosti SR, Spravodlivosť pre Henryho, zabitie Filipínca v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Gál by po zabití Filipínca Henryho legislatívu nemenil, podľa Grendela plynie z toho ponaučenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Slovensko si polepšilo v hodnotení NATO, aliancia ocenila nielen vyššie výdavky na obranuNasledujúci článok
Aktualizované: Béla Bugár bude kandidovať za prezidenta