Piatok, 22. november 2024
Malá oblačnosť -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Fico vyhlásil vojnu novinárom, Reportéri bez hraníc majú obavy zo zmien v tlačovom zákone
BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Reportéri bez hraníc (RSF) sú znepokojení navrhovanými zmenami slovenského tlačového zákona, ktoré by slovenským politikom uľahčili situáciu pri požadovaní práva na odpoveď v médiách, a to dokonca aj ak publikované fakty boli dokázané a overené.
Organizácia sa obáva, že by to mohlo ohroziť slobodné šírenie informácií. Ako uviedla RSF v stanovisku, „v súčasnosti majú politici automaticky právo na odpoveď, len ak o nich boli zverejnené nepravdivé alebo klamlivé tvrdenia. Ale zákon, ktorý sa teraz ocitol v slovenskom parlamente, by im dal na to právo kedykoľvek, keď budú pociťovať, že bola pošpinená ich česť alebo povesť, bez ohľadu na pravdivosť faktov“.
Otváranie dverí na zneužívanie
Reportéri bez hraníc podotýkajú, že návrh predložila vládnuca strana Smer-SD, ktorá chce dať politikom do rúk efektívny nástroj na obranu pred tým, čo nazýva „mediálnym terorom“. RSF vo svojom stanovisku spomínala aj ďalšie výroky bývalého premiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica na stranu novinárov, ako aj jeho konflikt so šéfredaktorkou denníka Sme Beatou Balogovou.
„Fico vyhlásil vojnu novinárom a vytvorenie tímu právnikov v rámci Smeru-SD, ktorý bude monitorovať médiá. Fico, ktorý bol dotlačený k odstúpeniu po tom, čo pred rokom zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka, je notoricky známy svojimi útokmi na médiá a označovaním novinárov za „špinavé protislovenské prostitútky“ a „hlúpe hyeny“. „Keď médiá zverejňujú obvinenia proti politikom, je legitímne, keď títo politici majú právo na odpoveď, aby sa mohli brániť,“ hovorí Pauline Ades-Mevel, šéfka oddelenia RSF pre EÚ a Balkán.
„Ale dovoliť politikom, aby sa mohli systematicky dožadovať práva na odpoveď kedykoľvek, keď sa cítia znevážení, dokonca aj ak ide o overené a dokázané fakty, to otvára dvere na zneužívanie. A keďže toto právo by mohlo byť zneužívané, vyzývame slovenských poslancov, aby tento zákon pozmenili tak, aby neohrozoval slobodné šírenie informácií v časoch, keď médiá prinášajú informácie o vražde Jána Kuciaka, ktoré sa môžu týkať niektorých politikov,“ dodala.
Na záver organizácia uviedla, že po vražde novinára Jána Kuciaka sa očakávalo, politická trieda bude mať umiernený prístup k médiám a novinárom.
„Ale za posledný rok sa neurobilo nič, čo by zlepšilo prostredie pre fungovanie médií a posilnilo ochranu slobody tlače na Slovensku, ktoré sa vo Svetovom rebríčku slobody tlače RSF umiestnilo na 27. mieste spomedzi 180 krajín,“ uzavrela organizácia Reportéri bez hraníc v stanovisku.
Peňažná náhrada
Poslanci strany Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž chcú novelou tlačového zákona opätovne zaviesť právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. Toto právo sa má týkať skutkových tvrdení, a nie hodnotiacich úsudkov.
Podľa návrhu „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“.
Navrhujú, aby novela platila od 1. mája tohto roka. Predseda SNS Andrej Danko chce rozšíriť návrh novely tlačového zákona o právo na odpoveď aj na komentáre a glosy.
Návrh poslancov Smeru a jeho rozšírenie navrhované Andrejom Dankom odmietli už viaceré novinárske organizácie. Kritizovala ho Asociácia vydavateľov tlače a tiež člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry, ktorý tvrdí, že médiá v súčasnosti dávajú politikom pri článkoch, ktoré sa ich môžu týkať, dostatok možností sa vyjadriť.
Viac k témam: novinári, Reportéri bez hraníc, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico vyhlásil vojnu novinárom, Reportéri bez hraníc majú obavy zo zmien v tlačovom zákone © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Foto: Na R1 sa stala tragická dopravná nehoda, cestu museli úplne uzavrieťNasledujúci článok
Morálna sila prezidenta by bola podľa Schustera silnejšia pri vysokej účasti