Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

Fico rozdáva peniaze z rezervy spriazneným starostom. Za „nepredvídateľné výdavky“ považuje workout ihriská aj kosačku

 Webnoviny  15. január 2024  117  
Fico rozdáva peniaze z rezervy spriazneným starostom. Za „nepredvídateľné výdavky“ považuje workout ihriská aj kosačku

15.1.2024 (SITA.sk) - Robert Fico (Smer-SD) rozdáva peniaze z rezervy predsedu vlády najmä svojim spriazneným starostom. Upozornila na to organizácia Transparency International Slovensko (TIS), podľa ktorej z 258-tisíc eur pridelených obciam skončilo až 187-tisíc (77 percent) u starostov nominovaných vládnymi stranami, hoci ich podiel vo voľbách dosiahol necelých 31 percent.

Ficovo chovanie neprekvapilo


Z 26 podporených obcí vedie opozičný starosta jedinú, nezávislí sú traja, hoci vo voľbách získali cez 46 percent. Uspieť sa podarilo napríklad exposlancom Smeru-SD Milanovi Panáčekovi, starostovi obce Dohňany, alebo Dušanovi Bublavému, starostovi Častkoviec.

„Staronovému premiérovi Robertovi Ficovi stačilo pár týždňov, aby nasmeroval roky kritizované rozdeľovanie peňazí z rezervy predsedu vlády k starým manierom. Vzhľadom na dlhoročné skúsenosti s Ficovým prístupom k rezerve neprekvapí, že väčšina skončila u spriaznených starostov,“ uvádza TIS.

Nové znenie formulky


Organizácia zároveň upozornila na to, že zatiaľ čo v minulom období boli prijímatelia dotácie povinní pri investícii uvádzať text „Realizované s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky“, aktuálne znie formulka „Realizované s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky, Roberta Fica.“

Na politické zneužívanie rezervy upozorňuje Transparency už od čias Mikuláša Dzurindu, no za predošlých vlád Smeru dospelo k vrcholu.

„Nielenže túto rezervu, ktorá má podľa zákona slúžiť na „nepredvídateľné výdavky“, enormne navýšili a pri podpore silno uprednostňovali spriaznených starostov a subjekty, ale prestali zverejňovať aj zoznamy podporených žiadateľov. V Transparency sme preto volali po zrušení takejto rezervy a jej presune do štandardnejších mechanizmov,“ poukazuje TIS.

Nedočerpaná rezerva


Vláda po roku 2020 rezervu zachovala, premiér Eduard Heger však pravidlá prideľovania peňazí z rezervy aspoň upravil k lepšiemu a Úrad vlády SR začal podrobnosti opäť zverejňovať. Prostriedky z rezervy takto naposledy prideľovali vlani v apríli. Hegerov nástupca a úradnícky premiér Ľudovít Ódor s rezervou hýbať nemohol, keďže jeho vláda nezískala dôveru v parlamente.

Fico tak po nástupe na Úrad vlády našiel rezervu nedočerpanú a ihneď začal prideľovať nové dotácie. Ich zoznam na webe Úradu vlády už opäť chýba, no dohľadať sa dajú v centrálnom registri zmlúv. Peniaze na „nepredvídateľné výdavky“ tak dostali obce napríklad na rekonštrukciu kabín v športovom klube, rekonštrukciu obecného úradu, vybudovanie workout ihriska, na nákup traktorovej kosačky či meračov rýchlosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semViac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), finančná rezerva, nepredvídateľné výdavky, Premiér Slovenskej republiky, Starosta, úradnícky premiér
Zdroj: SITA.sk - Fico rozdáva peniaze z rezervy spriazneným starostom. Za „nepredvídateľné výdavky“ považuje workout ihriská aj kosačku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.