Utorok, 29. september 2020
Oblačno  7 °C
Mimoriadne správy

Expremiéra Vladimíra M. znova vyšetrujú, v kauze amnestie obnovili trestné stíhanie

 Webnoviny  30. január 2020  43
Expremiéra Vladimíra M. znova vyšetrujú, v kauze amnestie obnovili trestné stíhanie

30.1.2020 (Webnoviny.sk) - Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave obnovil trestné stíhanie bývalého premiéra Vladimíra M. (ĽS - HZDS). Týka sa to zneužitia právomocí verejného činiteľa v kauze amnestií. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa KR PZ v Bratislave Lucia Mihalíková. Ako prvá o tom informovala ešte v stredu 29. januára vo svojom večernom spravodajstve televízia Markíza.

Generálna prokuratúra preskúmala spis


V trestnej veci udelenia amnestií Vladimíra M. sa generálna prokuratúra po preskúmaní vyšetrovacieho spisu nestotožnila s uznesením vyšetrovateľa KR PZ v Bratislave z 24. júla 2019, ktorým zastavil trestné stíhanie.

Generálna prokuratúra uložila 25. novembra 2019 pokynom Krajskej prokuratúre v Bratislave zabezpečiť vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Únos prezidentovho syna


„Uvedený pokyn Generálnej prokuratúry SR bol splnený a dňa 12. 12. 2019 vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave vydal uznesenie o začatí trestného stíhania za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie tohto trestného činu,“ vysvetlila Predajňová.

Pôvodné rozhodnutie polície o zastavení trestného stíhania z leta 2019 dozorová prokurátorka odsúhlasila. Podozrenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa pramenilo z udelenia amnestií v kauze únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho v roku 1995.

Na tento skutok udelil Vladimír M. svojho času amnestie, ktoré boli zrušené Ústavným súdom SR v roku 2017.

Viac k témam: Mečiarove amnestie, únos Michala Kováča ml.
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiéra Vladimíra M. znova vyšetrujú, v kauze amnestie obnovili trestné stíhanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.