Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Eurobarometer ukázal, čo najviac trápi Slovákov aj historické minimá dôvery vo vládu a parlament
1.4.2023 (SITA.sk) - Aktuálnu situáciu na Slovensku vníma negatívne 79 percent obyvateľov. V tomto ohľade sú ľudia na Slovensku pesimistickejší v porovnaní s obyvateľmi krajín Európskej únie (EÚ), s ktorými Slovensko susedí. Negatívne vnímajú Slováci aj súčasnú ekonomickú situáciu, celkovo 83 percent opýtaných.
Vyplýva to z výsledkov Eurobarometra, ktoré zverejnili na webstránke Európskeho parlamentu. Prieskum sa zameral ne verejnú mienku na Slovensku vo vzťahu k EÚ. Zber dát prebehol na Slovensku formou osobných rozhovorov na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov v období od 12. januára do 1. februára.
Rrastúce ceny, inflácia a náklady na život
Za najzásadnejší súčasný problém považujú obyvatelia rastúce ceny, infláciu a náklady na život. Tieto problémy uviedlo 65 percent ľudí. V EÚ zase vo väčšej miere rezonuje problematika životného prostredia, a to 14 percent oproti trom percentám na Slovensku.
Druhou oblasťou, ktorú Slováci vnímajú ako najviac problematickú, sú dodávky energií. Za jeden z dvoch hlavných problémov vybralo túto oblasť 32 percent obyvateľov Slovenska.
Na treťom mieste rebríčka aktuálnych problémov sa umiestnila ekonomická situácia na Slovensku, ktorú vybralo 21 percent obyvateľov. Prieskum taktiež ukázal, že 32 percent Slovákov vníma EÚ pozitívne, 33 percent ju vníma neutrálne a 35 percent obyvateľov ju vníma negatívne.
Vláda a parlament na historických minimách
Takmer tretina obyvateľov Slovenska je názoru, že Slovensko by dokázalo lepšie čeliť budúcnosti, ak by bolo mimo Európskej únie. Naopak, 56 percent opýtaných vyjadrilo nesúhlas s budúcnosťou Slovenska mimo EÚ.
Historické minimá dosiahol prieskum dôvery vo vládu a parlament. Vláde SR a Národnej rade SR momentálne dôveruje 14 percent obyvateľov Slovenska. Dôvera v EÚ je na Slovensku na úrovni 37 percent. Dôvera v NATO je na úrovni 30 percent, čo je výrazne pod priemerom ostatných členských štátov.
V EÚ je dôvera v NATO na úrovni 50 percent. Výsledky prieskumu ukazujú, že 38 percent Slovákov súhlasí s nákupom a dodávkami vojenského materiálu na Ukrajinu zo strany únie.
Viac k témam: Inflácia, Inflácia na Slovensku
Zdroj: SITA.sk - Eurobarometer ukázal, čo najviac trápi Slovákov aj historické minimá dôvery vo vládu a parlament © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov
Slovensko môže stratiť miliardy eur na rozvoj východu, vláda podľa SaS pre ľudí nič nerobí – VIDEO