Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Enviromentálni aktivisti majú 12 požiadaviek, klimatický štrajk bude aj v slovenských mestách
20.9.2019 (Webnoviny.sk) - Fridays For Future Slovensko očakáva veľký celospoločenský klimatický štrajk. Pre agentúru SITA to uviedla Emma Zajačková z tohto študentského hnutia. „Tentokrát sa nebudeme stavať za našu budúcnosť ako študenti, ale ako celá spoločnosť. Ako celá spoločnosť budeme žiadať kompetentných o presadenie systémových zmien,“ prízvukovala.
Slovenskú verejnosť preto vyzývajú, aby v piatok 20. septembra spolu s miliónmi ďalších ľudí na celom svete vyšla do ulíc a žiadala klimatickú spravodlivosť a urýchlené kroky k prechodu na bezuhlíkovú ekonomiku. Na Slovensku sa štrajk uskutoční v piatok v Bratislave, v Žiline, v Banskej Bystrici a Košiciach o 11:00.
Enviromentálni aktivisti prichádzajú s 12 požiadavkami. Vládu SR, prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a slovenských poslancov Európskeho parlamentu žiadajú, aby na európskej a inej medzinárodnej úrovni presadzovali odvážne a efektívne riešenia klimatickej krízy vo všetkých dostupných oblastiach, ktoré sú nutné pre zvrátenie súčasnej klimatickej situácie.
Vyhlásenie stavu klimatickej núdze
Predstaviteľov slovenskej vlády tiež žiadajú, aby sa legislatívne zaviazali k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2040.
"Jej cieľom je zamedzenie nárastu globálnej teploty o viac ako 1,5 °C oproti predindustriálnemu obdobiu. Ide o opatrenie, ktoré môže zastaviť neustály rast emisií sklenníkových plynov a kontinuálnu ťažbu a spaľovanie fosilných palív," vysvetľujú aktivisti.
Okrem iného žiadajú aj vyhlásenie stavu klimatickej núdze, podporu nízkouhlíkových a najmä bezuhlíkových riešení v doprave s dôrazom na podporu využívania hromadnej dopravy a cyklodopravy či transformáciu výroby energie na decentralizovanú bezuhlíkovú energetiku.
Ako podotkli organizátori štrajku, klimatická kríza je najväčšou výzvou súčasnosti. "Podľa správy Medzivládneho panela pre zmenu klímy (IPCC), publikovanej na jeseň roku 2018, je kritickou hranicou oteplenia našej planéty 1,5°- 2,0° C. Pri súčasnom tempe produkcie emisií skleníkových plynov, akými je CO2, dosiahneme túto hranicu okolo roku 2030. Na základe záverov správy IPCC tak máme necelých 12 rokov na implementáciu potrebných systémových zmien, ktoré zabezpečia nulovú produkciu emisií sklenníkových plynov. Ak by k nim nedošlo, mnohé časti planéty by sa stali neobývateľnými. Dôsledkom toho by bola masová migrácia obyvateľstva nebývalých rozmerov, pre nedostatok vody, či potravín," upozornili.
Pochod sa skončí pred parlamentom
Klimatický štrajk podporili vedecké a odborné inštitúcie ako Slovenská akadémia vied, Univerzita Komenského, Slovenská technická univerzita, Vysoká škola výtvarných umení, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Vysoká škola manažmentu – City University of Seattle či Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Takisto sa k nim pridalo aj viac ako 70 mimovládnych organizácií, napríklad Greenpeace Slovensko, My sme les, WWF Slovensko, Via Iuris, Človek v ohrození, Liga za ľudské práva, Za slušné Slovensko a viaceré nadácie.
Bratislavské podujatie odštartuje na Námestí slobody príhovormi. "Svoju účasť s príhovormi nám potvrdil rektor Univerzity Komenského Marek Števček, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, prihovoria sa aj predstavitelia Amnesty International Slovakia, zástupca rodičov zo Znepokojených matiek, Klimatickej koalície a z Fridays For Future za študentov. Na podujatí odznie aj úryvok zo slov Gretty Thunberg, prečíta ho študentka herectva VŠMU. Príhovory budú sprevádzané hudobným programom, zväčša to budú študentské skupiny," priblížila Zajačková. Ako dodala, následne začne pochod cez Palisády a skončí sa pred parlamentom.
Fridays For Future Slovensko
... je študentské hnutie inšpirované 16-ročnou švédskou študentkou Gretou Thunberg. Študenti po celom svete už niekoľko mesiacov každý piatok vynechávajú vyučovanie, pretože klimatická kríza priamo ohrozuje práve ich budúcnosť.
Celosvetové hnutie mladých ľudí aktívne vyvíja tlak na svetových lídrov, aby začali klimatickú krízu riešiť s najvyššou prioritou. Fridays For Future Slovensko je oficiálnou súčasťou celosvetového hnutia za budúcnosť klímy.
Aktívne komunikuje so sieťou organizátorov po celom svete a koordinuje spoločný postup, či prípadné aktivity.
Viac k témam: Človek v ohrození, iniciatíva My sme les, klimatický štrajk, Liga za ľudské práva, WWF Svetový fond na ochranu prírody, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Enviromentálni aktivisti majú 12 požiadaviek, klimatický štrajk bude aj v slovenských mestách © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.