Piatok, 22. november 2024
Zamračené -2 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Dôveryhodnosť súdnictva zaujímala delegáciu europoslancov, ktorí prišli z dôvodu vraždy Kuciaka
BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) - Otázky poslancov Európskeho parlamentu na stretnutí s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou sa dotýkali tém ako dôveryhodnosť súdnictva, nezávislosť súdnictva, postavenie a právomoci rezortu spravodlivosti so zreteľom na činnosť prokuratúry a polície.
Proti praniu špinavých peňazí
Venovali sa však aj špecifickým otázkam transpozície smernice proti praniu špinavých peňazí a záruk, pokiaľ ide o nominácie Slovenskej republiky do orgánov Európskej prokuratúry. Po stretnutí o tom informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.
Odporúčame:
Europoslanci si uctia pamiatku zavraždeného Kuciaka, stretli sa aj s prezidentom Kiskom
"Ministerka spravodlivosti informovala misiu Európskeho parlamentu o postavení a právomociach rezortu spravodlivosti, pokiaľ ide o vzťahy s prokuratúrou a políciou, rovnako informovala o aktuálnom projekte, na ktorom spolupracujeme s Radou Európy, konkrétne s Európskou komisiou pre efektívnu justíciu s cieľom posilniť súdne kapacity a efektívnosť súdnictva. Pokiaľ ide o zriadenie Európskej prokuratúry, tento projekt je prioritou rezortu spravodlivosti a v najbližšom období by mohol byť do legislatívneho procesu predložený návrh zákona, ktorý bude zákonným rámcom pre vytvorenie záruk nominácií zo Slovenskej republiky. Poslanci boli informovaní aj o aktivitách rezortu v oblasti zvýšenia transparentnosti. V tejto súvislosti sa diskusia týkala najmä tzv. protischránkového zákona a odkrývania konečných užívateľov výhod," informoval Bubla.
Diskusia o dôveryhodnosti inštitúcií
Úvod aj záver stretnutia patrili diskusii o dôveryhodnosti inštitúcií. "Zúčastnení sa zhodli na tom, že pokiaľ ide o naše legislatívne nastavenie, to korešponduje so štandardným legislatívnym nastavením v rámci európskeho priestoru. Na druhej strane tu však existuje disproporcia medzi legislatívnym nastavením a vnímaním zo strany verejnosti. Preto viac ako na legislatívu je potrebné zamerať sa skôr na budovanie kapacít, kvalitu inštitúcií a tým na zvyšovanie ich dôveryhodnosti vo vzťahu k verejnosti," dodal hovorca v tlačovej správe.
Odporúčame:
Žiadosť Európskej komisie o vysvetlenie podozrení zo zneužívania eurofondov v poľnohospodárstve
Delegácia šiestich poslancov Európskeho parlamentu je na Slovensku na dvojdňovej pracovnej ceste. Dôvodom je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
Delegácia pozostáva z poslancov Ingeborg Grässle (EPP, Nemecko), spolupredsedníčka delegácie, Claude Moraes (S&D, Veľká Británia), spolupredseda delegácie, Ryszard Czarnecki (ECR, Poľsko), Sophia in't Veld (ALDE, Holandsko), Benedek Jávor (Zelení/EFA, Maďarsko) a Marco Valli (EFDD, Taliansko). Po návrate zo Slovenska poslanci spíšu správu, ktorá bude predložená Konferencii predsedov (predseda Európskeho parlamentu a lídri politických skupín) a následne zverejnená.
Viac k témam: europoslanci, Európsky parlament, Ján Kuciak, Lucia Žitňanská, Ministerstvo spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Dôveryhodnosť súdnictva zaujímala delegáciu europoslancov, ktorí prišli z dôvodu vraždy Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.