Pondelok, 25. november 2024
Slnečno  2,4 °C
Mimoriadne správy

Dôvera vo vládu za trvania epidémie výrazne klesla, mierny nárast prišiel až za Hegera

 Webnoviny   8. jún 2021  251  
Dôvera vo vládu za trvania epidémie výrazne klesla, mierny nárast prišiel až za Hegera

8.6.2021 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 8. júna 11:32


Dôvera vo vládu v súvislosti s koronakrízou za viac ako rok trvania epidémie výrazne klesla a v súčasnosti vláde dôveruje iba 17,2 percenta respondentov. Dôvera k vláde pritom výrazne súvisí s ochotou dať sa zaočkovať. Naopak dôvera k zdravotníctvu a vedeckým inštitúciám sa od jesene 2020 drží na rovnakej úrovni.

Vyplýva to z kontinuálneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied (SAV), prieskumná agentúra MNFORCE a PR agentúra Seesame. Deviata vlna výskumu prebehla v období 14. mája až 20. mája 2021 na vzorke tisíc respondentov. V tomto období výrazne klesali počty hospitalizovaných a uvoľňovali sa epidemické opatrenia.

Respondenti najviac dôverovali vybraným inštitúciám v súvislosti s krízou spôsobenou šírením koronavírusu na začiatku epidémie. Na jeseň 2020 však už dôvera v tieto inštitúcie klesla.

Zdravotníctvu dôveruje polovica ľudí


Dôvera vo vládu za jeden rok počas epidémie výrazne klesla na takmer polovičnú hodnotu a mierny nárast zaznamenala až v poslednom prieskume v máji 2021 po nástupe nového premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Napriek tomu v súčasnosti vláde dôveruje iba 17,2 percenta respondentov a nedôveruje až 73 percent respondentov. Na začiatku epidémie v apríli 2020 pritom vláde ešte dôverovalo až 56,2 percenta respondentov.

O niečo menej klesla dôvera v prezidentku Zuzanu Čaputovú. Dôvera v zdravotníctvo a vo vedecké inštitúcie na Slovensku je veľmi podobná a od septembra je stabilizovaná alebo dokonca veľmi mierne narastá. Zdravotníctvu v súčasnosti dôveruje 50,8 percenta respondentov a vedeckým inštitúciám na Slovensku 47,8 percenta respondentov.

Z prieskumu tiež vyplýva, že respondenti, ktorí viac dôverujú slovenskej vláde pri zvládaní epidémie, sú ochotnejší dať sa zaočkovať a naopak, až dve tretiny respondentov, ktorí vláde vôbec nedôverujú, by sa zaočkovať nedali alebo s očkovaním váhajú.

Očkovanie proti koronavírusu


Za najdôveryhodnejší zdroj informácií o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 respondenti pokladajú svojho lekára.

Až 51,7 percent respondentov ich pokladá za dôveryhodný zdroj informácií. Svojho lekára za dôveryhodný zdroj informácií považujú aj respondenti, ktorí nie sú o očkovaní rozhodnutí (53,5 %) a v menšej miere i respondenti, ktorí očkovanie odmietajú (23,9 %). Podobne dôveryhodní sú i slovenskí vedci. Celkovo im dôveruje 43,5 percenta opýtaných.

Medzi ľuďmi nerozhodnutými dať sa zaočkovať je to 33,3 percenta a medzi odmietajúcimi očkovanie je dôvera v slovenských vedcov 19,4 percenta. Za menej dôveryhodné pokladajú respondenti informácie z internetu a sociálnych sietí (11,7 %), od osobností spoločenského života (14 %), od slovenskej vlády (14,6 %) či z celoštátnych televízií a denníkov (17,1 %).

„Až pri súčasnej kríze spôsobenej koronavírusom sa naplno ukazuje, ako je v spoločnosti dôležitá dôvera v inštitúcie. Už z predchádzajúcich výskumov vieme, že respondenti, ktorí nedôverujú vláde, sú menej ochotní dodržiavať epidemické opatrenia. Veľmi podobné je to i s ochotou dať sa zaočkovať, ktorá zároveň súvisí i s dôverou vo vedu a zdravotníctvo. Výrazný pokles dôvery a popularity súčasnej vlády môže mať významný negatívny dopad na celkovú zaočkovanosť obyvateľstva,“ komentoval výsledky výskumu Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Viac k témam: Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Dôvera vo vládu za trvania epidémie výrazne klesla, mierny nárast prišiel až za Hegera © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.