Sobota, 30. máj 2026
Mimoriadne správy
- Ukrajinské drony zapálili tanker aj ropný sklad na juhu Ruska
- Moskva povolala svojho vyslanca v Arménsku na konzultácie, Putin spomínal „ukrajinský scenár“
- Top foto dňa (29. máj 2026): Výbuch rakety Blue Origin, Pink Soup Fest v Litve, včela tesárka a politika
- Európska únia chce tvrdo zasiahnuť proti rastúcej obchodnej dominancii Číny
- Rumunský incident s ruským dronom vyvolal kritiku naprieč Európou: Moskva je hrozbou pre celý kontinent
Dokazovanie v procese s Bombicom sa skončilo, prokurátor v záverečnej reči obžalovanému navrhol uložiť nepodmienečný trest
Webnoviny 23. február 2026 188
23.2.2026 (SITA.sk) - Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Eliška Šnajderová ukončila v pondelok dokazovanie v súdnom procese s Danielom Bombicom, známym aj ako Danny Kollar, ktorý je stíhaný pre viacero skutkov spájaných s extrémizmom. Zároveň dala procesným stranám priestor na prednes záverečných rečí.
Sudkyňa obžalovanému na poslednom pojednávaní ešte koncom januára oznámila, že môže byť súdený podľa prísnejšej právnej kvalifikácie. Stotožnila sa tak s postojom prokurátora, že kvalifikácia niektorých skutkov ako podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd vyplýva z výpovede znalca na problematiku politického extrémizmu Mateja Medveckého.
Podľa obhajcu obžalovaného Davida Lindtnera sa však práve na spomínanej výpovedi znalca rozpadá obžaloba, keďže on sám zmenil závery znaleckého posudku, ktorý vypracoval.
Vo svojej záverečnej reči navrhol prokurátor uložiť obžalovanému nepodmienečný trest v dolnej hranici trestnej sadzby, ktorý by si mal odsedieť v ústave s minimálnym stupňom stráženia. V prípade skutkovej podstaty zločinu založenia, podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd trestná sadzba predstavuje štyri roky až osem rokov väzenia.
Prokurátor odboru závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR na Bombica podal ešte začiatkom júla 2025 obžalobu pre pôvodne 26 skutkov opísaných v 12 bodoch. V zmysle podanej obžaloby sa Bombic na súde už 26. januára vyjadril, že je nevinný, s tým, že celá vec je nedorozumenie.
Skutky obsiahnuté v obžalobe zahŕňajú zločin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, zločin rozširovania extrémistického materiálu v súbehu s prečinom prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, zločin rozširovania extrémistického materiálu, prečin podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, pokračovací prečin nebezpečného elektronického obťažovania spáchaného z nenávisti voči jednotlivcovi pre jeho domnelú príslušnosť k niektorému národu alebo náboženskému vyznaniu a pre sexuálnu orientáciu, taktiež pre pokračovací prečin nebezpečného elektronického obťažovania v súbehu s prečinom prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Žalované skutky súvisia predovšetkým s vyjadreniami obžalovaného na sociálnych sieťach a v zverejnených videách.
Bombic, ktorý býva označovaný za internetového agresora, je momentálne stíhaný väzobne. Dôvodom je hrozba jeho pokračovania v trestnej činnosti.
Viac k témam: Extrémizmus, Súdny proces, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Dokazovanie v procese s Bombicom sa skončilo, prokurátor v záverečnej reči obžalovanému navrhol uložiť nepodmienečný trest © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rodinné tajomstvá, trauma a cesta k uzdraveniu. To sú memoáre Aký krásny obrázok
Kníhkupectvo v Provence vás prenesie do voňavého sveta kníh a nových začiatkov
Irán a USA sa približujú k dohode o ukončení vojny, spory však pretrvávajú