Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
14.2.2022 (Webnoviny.sk) - Každá inscenácia má na divadelných doskách svoj život – svoju premiéru, svojich divákov a príde čas, keď sa s ňou tvorcovia musia rozlúčiť, aby v širokom repertoári poskytli priestor novej tvorbe. V Činohre SND sa v marci 2015 stretla s veľkým ohlasom premiéra hry Ivana Stodolu Bačova žena v réžii Romana Poláka. V utorok 15. 2. a v stredu 16. 2. majú diváci možnosť vidieť súčasnú inscenáciu Bačovej ženy naposledy.
Ivan Stodola bol vynikajúci dramatik, spisovateľ a tiež lekár. Pochádzal z rodu Stodolovcov – vzdelancov, vedcov, advokátov, ktorí milovali umenie a mnohí z nich boli divadelnými ochotníkmi. Pretože dielo Ivana Stodolu patrilo do povinného čítania, nielen pamätníci určite bez váhania vyslovia tituly niektorých jeho najznámejších hier Čaj u pána senátora, Jožko Púčik a jeho kariéra, Marína Havranová a pravdaže Bačova žena. Toto dielo od svojho vzniku v roku 1927 prakticky neschádza zo slovenských ochotníckych a profesionálnych javísk. V SND Bačovu ženu po prvý raz hrali v roku 1928, rok po jej napísaní. Legendárnou sa stala baladická inscenácia režiséra Karola L. Zachara z roku 1963. Po vyše polstoročí sa k Bačovej žene nanovo vrátil tvorivý tím s režisérom Romanom Polákom, aby ju uviedol v premiére v roku 2015.
"Bačova žena je plná vášne, univerzálnych morálnych dilem, vykričaných otázok a nevypovedaných intímnych tajomstiev... Silný príbeh o žene, ktorá sa bez vlastnej viny ocitla v zúfalom položení a rozhodla sa, že keď nemôže byť verná dvom mužom naraz, bude verná sebe, dobrovoľnej smrti a svojim deťom..." uviedla pri príležitosti premiéry dramaturgička Darina Abrahámová.
Príbeh sa odohráva v medzivojnovom období. Ondrej, muž hlavnej hrdinky Evy, odchádza za prácou do Ameriky. Po tom, čo jej po čase prestal písať listy a dlho nedal o sebe vedieť, vyhlásili ho za mŕtveho a Eva sa znovu vydala za Miša. Ondrej sa však po komplikovaných udalostiach v Amerike vracia so zarobenými peniazmi domov. Ani jeden z mužov sa Evy nechce vzdať... Trojuholník neriešiteľných vzťahov Ondrej, Eva, Mišo, vyrieši len smrť...
Režisér Roman Polák chápe Bačovu ženu ako hru o jedinečnom až antickom konflikte
S archetypálnymi modelmi. Tvorcovia dramaticky príbeh "odfolklorizovali" a sústredili sa na experimentátorsky znakovo inscenačný tvar, na koncentrovaný príbeh, ktorý oslovil silným zážitkom z uveriteľného príbehu a priniesol katarziu.
Vďaka ponúknutému modernému inscenačnému tvaru a skvelým protagonistom sa inscenácia hry stretla s mimoriadne priaznivou odozvou. Hereckými výkonmi zaujali Ján Koleník, Alexander Bárta, Diana Mórová, Kamila Magálová Dušan Jamrich, Dušan Tarageľ, Zuzana Kocúriková, Štefan Bučko a ďalší. Autorom scény je Pavel Borák, kostýmy navrhol Peter Čanecký a hudbu Lucia Chuťková.
Keď nestihnete derniéru Bačovej ženy priamo v Činohre SND, s odstupom času si môžete pozrieť túto zaujímavú inscenáciu na platforme Dramox.sk, kde SND ponúka už ďalších päť titulov inscenácií: Elity, Strach, Spievajúci dom, Prorok Štúr a jeho tiene, Labyrinty a raje Jána Amosa.
Informačný servis
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Žilinka odmieta tvrdenia, že by obhajoval sovietsku okupáciu z roku 1968Nasledujúci článok
Odmeňte sa na deň zamilovaných – navštívte Aupark Bratislava