Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
10.8.2023 (SITA.sk) - Ste na festivaloch v bezpečí? Majú aj festivaly poistenie? Inflácia aj klimatické zmeny nútia čoraz viac organizátorov festivalov investovať viac peňazí aj do poistenia. Hoci pre organizátorov veľkých podujatí ako Pohoda či Grape (11. a 12. augusta 2023) je poistenie za škodu a majetok samozrejmosťou, menšie eventy často s poistením váhali. Tento rok ich však do poistenia tlačia nielen rastúce náklady na vybavenie kvôli inflácii, ale aj prudké výkyvy počasia.
"Teší nás, že sme partnerom pre poistenie festivalu Grape už od roku 2018 a tento rok sme sa stali aj partnerom festivalu Pohoda a množstva menších eventov ako napríklad Electronic Beats či dodávateľov festivalov. Organizátori veľkých podujatí už vyžadujú po negatívnych skúsenostiach poistiť nielen všeobecnú zodpovednosť za škodu, ale aj majetok, ako sú stany, technika, zásoby voči nepredvídateľným (vis major) udalostiam, ako sú napríklad prudké zmeny počasia v podobe búrok, záplav či víchrice. Tie sú čoraz častejšie aj vplyvom klimatických zmien. Aktuálnym trendom je poisťovať ako benefit aj celý svoj tím pre prípady rôznych pracovných úrazov. Poistné limity sa v prípade veľkých eventov pohybujú nad päť miliónov eur," prezrádza Lukáš Kopanický, odborník z poolu Insurance.sk zo sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group v Bratislave.
Takéto poistenia festivalov pomáhajú organizátorom, umelcom, účastníkom aj dodávateľom lepšie zvládnuť poistné udalosti, ako sú napríklad pád stanu, záplavy, zničenie techniky či požiar v priestore festivalu, na parkoviskách či v stanových mestečkách.
V prípade festivalov sa okrem všeobecnej zodpovednosti za škodu a poistenia majetku dá poistiť aj tzv. event cancellation (zrušenie) na celý festival v prípade živelnej pohromy či teroristického útoku.
Novým trendom je podľa Lukáša Kopanického záujem o poistenie zodpovednosti za škodu a majetkové poistenie aj zo strany organizátorov menších eventov, ako sú napríklad detské festivaly Za 7 horami: "V dnešnej dobe vyššieho právneho povedomia účastníkov festivalov, výkyvov počasia a vysokých nákladov na celé zabezpečenie vystúpenia kvôli inflácii si aj organizátori menších festivalov uvedomujú dôležitosť ochrany prostredníctvom všeobecného poistenia za škodu a majetkového poistenia. Toto rozhodnutie ich môže zachrániť od krachu, vysokých cien za opravy či zdĺhavých súdnych konaní," vysvetľuje Lukáš Kopanický.
Poisťovne však odmietajú poistiť festivaly aj akékoľvek hromadné podujatia v prípade prenosu vírusových ochorení, ako je napríklad nákaza koronavírusom.
Informačný servis
Viac k témam: Festival, Festivaly, Poistenie, PR
Zdroj: SITA.sk - Čoraz viac festivalov sa poisťuje, tlačia ich aj klimatické zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Podvodník zneužil osobné údaje ženy, vznikol jej dlh vo výške takmer 20-tisíc eurNasledujúci článok
Obžalovaný z vraždy Ernesta Valka chce, aby sa proces už konečne začal