Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Čaputovej aj ďalším kryje Európska komisia chrbát, tvrdí Smer a protestuje proti správe o právnom štáte v SR (video)
7.7.2023 (SITA.sk) - Strana Smer - sociálna demokracia oficiálne protestuje proti správe Európskej komisie o právnom štáte v SR. Predseda strany Robert Fico tvrdí, že to nie je správa o právnom štáte, ale politický paškvil, ktorého úlohou je kryť chrbát vládnej garnitúre Eduarda Hegera, Igora Matoviča a Zuzany Čaputovej.
Prekážka v boji proti korupcii
„Úlohou tejto čisto politickej správy je chrániť chrbát všetkým tým, ktorí sa zúčastňujú na hrubom zneužívaní trestného práva, manipulácii trestných konaní, využívaní udavačov v boji proti slovenskej opozícii,“ vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii. Podľa jeho názoru chýbajú v dokumente informácie o nezákonných väzbách, zomieraní ľudí vo výkone väzby alebo porušovaní práv obvinených.
„Ako mohli takéto niečo predložiť, keď Európsku komisiu bombardujeme na mesačnej báze, posielame im správy, oficiálne dokumenty a dôkazy, žiadame o stretnutia,“ povedal Fico a dodal, že podľa správy je jedinou prekážkou boja proti korupcii generálny prokurátor Maroš Žilinka a paragraf 363. Komisia navrhuje, aby Žilinka nemohol zasahovať do trestných stíhaní v tých veciach, ktoré sa týkajú korupcie.
Správa Európskej komisie o právnom štáte sa podľa šéfa Smeru-SD používa ako čisto politický nástroj voči danej krajine. Ako uviedol, tam, kde treba pokarhať vládu, sa nájdu veci, aby bol priestor pre médiá a oponentov.
Suverénne názory Maďarska a Poľska
„To vidíme v prípade Maďarska, ktoré je často trestané za to, že má suverénne názory, ale aj v prípade Poľska,“ povedal. Podľa slov advokáta Davida Lindtnera je správa Európskej komisie mimoriadne tendenčná, zaujatá a neobjektívna, pretože primárnymi zdrojmi informácií pre správu boli niektoré médiá a mimovládne organizácie na Slovensku, NAKA, Úrad špeciálnej prokuratúry či policajné prezídium.
Kritika paragrafu 363 v správe Európskej komisie podľa neho nie je namieste, pretože aj Ústavný súd SR konštatoval, že nie je v rozpore s ústavou.
„Ak je niekto zodpovedný za prepad dôveryhodnosti Európskej únie ako významnej inštitúcie v očiach veľkej časti slovenskej verejnosti, je to Európska komisia, pretože svojimi bezcitnými politickými krokmi zasahuje do vnútorných záležitostí jednotlivých krajín v takých vážnych veciach, ako je právny štát,“ vyhlásil Fico.
Viac k témam: Eurozóna, Korupcia, Opozícia, Paragraf 363 Trestného poriadku, Právny štát
Zdroj: SITA.sk - Čaputovej aj ďalším kryje Európska komisia chrbát, tvrdí Smer a protestuje proti správe o právnom štáte v SR (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.