Streda, 28. február 2024
Oblačno  5 °C
Mimoriadne správy

Bratislavský hrad bude nasvietený na znak úcty obetiam streľby v Prahe, pred budovou Národnej rady je už vztýčená čierna vlajka (foto)

 Webnoviny  23. december 2023  82  
Bratislavský hrad bude nasvietený na znak úcty obetiam streľby v Prahe, pred budovou Národnej rady je už vztýčená čierna vlajka (foto)

23.12.2023 (SITA.sk) - V sobotu bude Bratislavský hrad nasvietený na znak úcty obetiam tragickej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Nasvietenie prebehne od 16:00 do 22:00.

Čierna vlajka pred budovou Národnej rady


V súvislosti s tragickou udalosťou je pred budovou Národnej rady (NR) SR vztýčená čierna vlajka. Informovala o tom Kancelária NR SR. Čiernu vlajku na vyjadrenie solidarity s Českou republikou vyvesil aj slovenský úrad vlády. Aj týmto gestom si tak chce uctiť obete tragickej udalosti a taktiež prejaviť spolupatričnosť Slovákov s Čechmi, ktorí dnes majú štátny smútok.

Čierna vlajka je dnes vyvesená aj pred Prezidentským palácom v čase štátneho smútku v Českej republike od 8:00 do 20:00. Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila českému prezidentovi Petrovi Pavlovi sústrasť.

Sústrasť od prezidentky Čaputovej


„Myslím na všetky nevinné obete, na ich príbuzných a priateľov. Je mi neuveriteľne ľúto, že k takejto tragédii u našich susedov prišlo práve v predvečer Vianoc, sviatkov pokoja a rodiny. Vyjadrujem úprimnú sústrasť a chcem uistiť, že stojíme v tejto ťažkej chvíli pri vás," vyjadrila sa Čaputová.

Česko v sobotu drží štátny smútok za obete štvrtkovej masovej streľby na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Ľudia si obete uctia minútou ticha aj na bohoslužách.


Minúta ticha v Česku


Vlajky budú na štátnych a verejných budovách stiahnuté na pol žrde. Minútu ticha za obete tragickej streľby budú v Česku držať na poludnie. V tom istom čase sa naprieč krajinou rozoznejú zvony.

Mestá a obce upravili alebo zrušili svoj sviatočný program. Zrušili sa športové akcie, divadelné predstavenia či koncerty. Strelec, ktorý bol študent univerzity, zabil pri svojom vyčíňaní na fakulte 14 ľudí a sám napokon spáchal samovraždu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Karlovej univerzite v Prahe (fotografie)

Dvadsaťpäť ľudí utrpelo zranenia. Predtým páchateľ zabil svojho otca a zjavne pred týždňom aj muža s dieťaťom v Klánoviciach. Štvrtková streľba je najtragickejšia v histórii Česka.

Viac k témam: Štátny smútok, Streľba na univerzite v Prahe, Tragédia, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Bratislavský hrad bude nasvietený na znak úcty obetiam streľby v Prahe, pred budovou Národnej rady je už vztýčená čierna vlajka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.