Utorok, 20. október 2020
Slnečno  6,4 °C
Mimoriadne správy

Autom do Chorvátska: Na čo by ste sa mali pripraviť?

 Webnoviny   2. september 2020  82
Autom do Chorvátska: Na čo by ste sa mali pripraviť?

2.9.2020 (Webnoviny.sk) - Tohtoročné leto nie je ako každé iné. Súčasná situácia mnohých "uväznila" doma a na cesty do zahraničia sa nechystajú. No stále je mnoho milovníkov mora, ktorí sa vyberú na cestu do obľúbeného Chorvátska. Na čo by ste sa ale na ceste mali pripraviť?

Chorvátsko je stále jednou z najobľúbenejších letných destinácií. A mnoho Slovákov láka aj dnes, keďže patrí na zoznam bezpečných, tzv. "zelených", krajín. No s ohliadnutím na súčasnú situáciu s koronavírusom sa musíte na cestách obrniť trpezlivosťou a dodržiavať všetky povinné nariadenia. Na čo myslieť pred cestou?

Poistenie je základ


Než sa vydáte na cestu, uistite sa, že máte uzavreté a platné všetky nutné poistenia. Nielen pre vás, ale aj pre auto. Nezabúdajte, že stále môžete autom cestovať len s platným PZP a mať uzavreté havarijné poistenie. Nikdy totiž neviete, čo sa na cestách môže stať a kasko sa vám hodí v mnohých situáciách, napr. aj pri zrážke so zverou alebo keď do vás niekto ťukne na parkovisku.

Okrem toho vždy majte uzatvorené aj cestovné poistenie pre seba a celú rodinu. Ak cestujete často, vyplatí sa mať celoročné, no cestovko si viete uzavrieť aj len na dobu pobytu napríklad na týždeň.

Pozrite si situáciu na cestách


Okrem platného poistenia je vždy dobré pred takto dlhou cestou autom, nechať auto skontrolovať v servise. Budete mať istotu, že je všetko v poriadku a v priebehu cesty vás nečakajú žiadne náhle poruchy. Rovnako si pred cestou pozrite aj situáciu na cestách. Na hraniciach sa v tejto dobe môžu tvoriť dlhé kolóny, kvôli prehliadkam, náhodnému testovaniu na Covid-19 a kontrole potrebných dokladov.

Necestujte cez víkend


Ak sa chcete vyhnúť kolónam, je lepšie cestovať v týždni. Cez víkendy, piatky a soboty, bude na cestách najviac ľudí a hlavné diaľničné ťahy budú upchané. A cestovať v takejto situácii vás bude len zbytočne unavovať a stresovať.

Kadiaľ k moru?


Klasická trasa Slovákov do Chorvátska vedie cez Rakúsko a Slovinsko. Keďže pôjdete po diaľničných úsekoch je treba mať vždy platnú a správnu diaľničnú známku, a to ako Rakúsku, tak Slovinskú a Chorvátsku. Problémy sa môžu tvoriť najmä na výjazdoch z Viedne na Graz a potom na slovinsko-chorvátskych hraniciach. Tu je výhodné zaradiť sa do pruhu EU, EEA, CH – ten je vyhradený pre autá zo Schengenu a kontroly sú rýchlejšie.

Cesta cez Maďarsko láka čoraz viac vodičov, aj z dôvodov kolón v Rakúsku. Navyše sú tu priaznivejšie ceny benzínu a cesta je len asi o 50 km dlhšia, než cez Rakúsko. Ak sa rozhodnete pre túto trasu, pravdepodobne pôjdete cez hraničný priechod Rajka. Opäť ale nezabúdajte na maďarskú diaľničnú známku. Môžete zvoliť trasu cez Budapešť a na chvíľku sa v tomto nádhernom meste zastaviť.

Potrebné doklady pri ceste do Chorvátska


Chorvátsko zatiaľ nie je súčasťou Schengenského priestoru, no na cestu vám postačí občiansky preukaz. Aby ste sa nemuseli zdržiavať na hraniciach vyplňovaním dotazníka, ktorý je pre vstup do Chorvátska povinný, vyplňte ho ešte pred cestou na stránkach Enter Croatia, dotazník je aj v slovenčine a vypĺňate v ňom údaje o každej osobe a uvedádzate adresu ubytovania.

Informačný servis

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.