Sobota, 23. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Atos a CEA s podporou ANR predstavili Výbor pre kvantovú výpočtovú techniku
BRATISLAVA 29. mája (WBN/PR) - Atos a francúzska Komisia pre alternatívne energie a atómovú energiu (CEA) predstavili výbor, ktorého cieľmi sú výskum a inovácie v oblasti kvantovej výpočtovej techniky. Výbor spolufinancuje aj Národná výskumná agentúra (ANR).
Výbor s názvom Nasniq (Nová architektúra jadrového spinu pre kvantovú výpočtovú techniku) povedie Daniel Estéve, člen Akadémie vied a šéf Oddelenia fyziky pevných látok (Spec, CEA-CNRS, Paris-Saclay).
Cieľom výboru je prispieť k vývoju kvantového počítača. Ten by mal v nadchádzajúcich rokoch priniesť revolúciu do spôsobu spracovania informácií a umožniť zvládnuť explóziu dát, ktoré prinesú koncepty Big Data a internet vecí. Kvantové technológie predstavujú kľúčový faktor pre suverenitu. Vyžadujú si obrovské úsilie pri výskume a vývoji i spájanie akademických tímov s podnikmi.
Atos a CEA-CNRS budú spolupracovať a s podporou Národnej výskumnej agentúry (ANR) prispejú k tejto iniciatíve svojimi skúsenosťami.
Atos, globálny hráč a európsky líder v oblasti superpočítačov prispeje k práci výboru svojimi znalosťami z oblastí vysoko výkonnej a kvantovej výpočtovej techniky. Atos už v roku 2016 spustil ambiciózny program kvantovej výpočtovej techniky Atos Quantum. Vďaka nemu sa už v júli 2017 dostal na trh Atos Quantum Learning Machine (Atos QLM), prvý stroj, schopný simulovať až 40 qubitov, ktorý dnes simuluje fyzické qubity pre zvýšený výkon.
Daniel Estéve a skupina Quantronic z Oddelenia fyziky pevných látok (Spec, CEA-CNRS, Paris-Saclay) sú priekopníkmi v oblasti znalostí a ovládania kvantovej informácie. Skupina vymyslela napríklad takzvaný obvod s Cooperovými pármi, ktorý viedol k dnes používaným supravodivým kvantovým bitom.
Nasniq bude spájať základný výskum tímu Spec (CEA-CNRS) s vývojom Atosu v oblasti algoritmickej simulácie a bude ďalej posilňovať synergie medzi všetkými aktivitami CEA na tomto poli. Výbor bude okrem toho monitorovať technologický vývoj tejto inovatívnej oblasti.
„Založenie výboru je dôležitým míľnikom pri vzniku francúzskeho odvetvia kvantovej výpočtovej techniky. V kontexte, v ktorom sa kvantové technológie stávajú skutočne globálnou témou, nám to umožňuje pozicionovať Atos a CEA, dvoch popredných francúzskych aktérov, ako európskych lídrov v kvantovej výpočtovej technike. Spoločne pracujeme na tom, aby sa Francúzsko stalo jedným z hlavných výskumných centier v oblasti kvantovej výpočtovej techniky na celom svete,“ povedal Thiery Breton, predseda predstavenstva a CEO Atosu.
„Medzinárodná konkurencia na poli kvantovej výpočtovej techniky v ostatných mesiacoch dramaticky vzrástla. Výbor Nasniq je príležitosťou pre CEA a Atos, aby ešte viac posilnili svoje existujúce partnerstvo na poli vysoko výkonnej výpočtovej techniky v kvantovej výpočtovej technike. Okrem toho nám to umožní priaznivejšie pozicionovať naše tímy pri budúcich európskych výzvach pre kvantové inžinierstvo, v rámci hlavného frameworku Európskej komisie Kvantové technológie alebo Programu 9. frameworku,“ povedal Francois Jacq, generálny riaditeľ CEA.
Program základného a aplikovaného výskumu a vývoja
Výbor Nasniq sa musí zaoberať nasledovnými výzvami:
- návrh a testovanie nových typov qubitov a lepšia kontrola kvantovej kohézie: tímy Spec pracujú na ovládaní kvantovej kohézie vývojom robustnejších kvantových bitov;
- kvantový softvér pre hybridné qubity: Atos prispeje svojimi znalosťami kvantového softvéru a algoritmov ako aj v číselných simulácií pri vývoji nového softvéru, relevantného pre jadrové qubity;
Posilnením interakcie medzi výskumnými a priemyselnými tímami Nasniq navyše umožní lepšie vyškolenie budúcich inžinierov a výskumníkov v tejto oblasti.
Viac o Atos Quantum sa dozviete na: https://atos.net/fr/vision-et-innovation/atos-quantum
Viac o skupine Quantronic Spec (CEA-CNRS): http://iramis.cea.fr/spec/Pres/Quantro/
O Atos
Atos so svojimi približne 100 000 zamestnancami v 73 krajinách a ročným obratom vo výške 12 miliárd EUR je globálnym lídrom v digitálnej transformácii.
Atos je európskou jednotkou v riešeniach Big Data, kybernetickej bezpečnosti, vysoko výkonnej výpočtovej infraštruktúry (High Performance Computing) a digitálnych pracovísk (Digital Workplace). Poskytuje cloudové služby, infraštruktúrne a dátové služby, rovnako ako aj transakčné služby prostredníctvom Worldline, európskeho lídra v oblasti platobných služieb.
Vďaka vysokej technologickej a digitálnej odbornosti a znalostiam priemyselných odvetví, Atos podporuje digitálnu transformáciu svojich klientov naprieč všetkými obchodnými odvetviami: finančné služby, výrobný priemysel, médiá, energetika a verejné služby, štátny verejný sektor, obrana, zdravotníctvo, retailové podniky, telekomunikácie a doprava.
Atos začal pôsobiť na Slovensku po akvizícii spoločnosti Siemens IT Solutions and Services v októbri 2010 pod menom Atos IT Solutions and Services, s.r.o. Atos Slovensko dosiahol v roku 2016 čistý obrat 68 897 065 EUR a zamestnáva 304 zamestnancov v Bratislave, Prievidzi, Košiciach a Banskej Bystrici.
Skupina Atos je celosvetovým technologickým partnerom Olympijských a Paralympijských hier a pôsobí pod značkami Atos, Atos Consulting, Atos Worldgrid, Bull, Canopy, Unify a Worldline. Atos SE (Societas Europaea) je kótovaná na burze cenných papierov CAC40 Paris.
Viac k témam: Atos, Komisia pre alternatívne energie a atómovú energiu (CEA), Národná výskumná agentúra (ANR), WBN/PR
Zdroj: Webnoviny.sk - Atos a CEA s podporou ANR predstavili Výbor pre kvantovú výpočtovú techniku © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.