Piatok, 22. november 2024
Sneženie  -1 °C
Mimoriadne správy

Aktualizované: Poslanci parlamentu schválili zrušenie Mečiarových amnestií

 Webnoviny   5. apríl 2017  434  
Aktualizované: Poslanci parlamentu schválili zrušenie Mečiarových amnestií


  • aktualizované 5. apríla 17:34


BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Uznesenie o zrušení Mečiarových amnestií poslanci schválili 129 hlasmi. Proti bola Natália Grausová z ĽSNS a Peter Marček sa zdržal hlasovania.

Na hlasovaní neboli prítomní poslanci Dušan Muňko, Miroslav Číž, Robert Madej, Ján Podmanický (všetci Smer-SD) a Anton Hrnko a Eva Antošová z SNS. Poslanci za SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina a nezaradení hlasovali za uznesenie. Klub ĽSNS vôbec nehlasoval s výnimkou Grausovej. V pléne národnej rady boli počas hlasovania aj premiér Robert Fico a väčšina ministrov.

Odporúčame:
Koalícia privítala konštruktívny prístup opozície k zrušeniu Mečiarových amnestií

Parlament o uznesení rokoval po tom, čo prezident Andrej Kiska 3. apríla podpísal novelu Ústavy SR, ktorá umožní zrušenie Mečiarových amnestií a milosti udelenej Michalovi Kováčovi ml., a tiež novelu zákona o ústavnom súde, ktorá na schválené zmeny ústavy nadväzuje. Obe novely sú zverejnené v Zbierke zákonov.

Odporúčame:
Novela ústavy, ktorá umožní zrušenie Mečiarových amnestií, vyšla v Zbierke zákonov

Dôvody zrušenie amnestií


Národná rada v stredu prijala uznesenie, ktorým ruší článok V a článok VI rozhodnutia predsedu vlády SR z 3. marca 1998 o amnestii, rozhodnutie predsedu vlády zo 7. júla 1998 o amnestii, rozhodnutie prezidenta SR v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997.

Odporúčame:
Prezident Kiska podpísal novelu ústavy, ktorá umožní zrušenie Mečiarových amnestií

V dôvodoch sa okrem iného uvádza, že slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojujú amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta obsiahnuté v rozhodnutiach predsedu vlády o amnestiách, a tiež aj udelená milosť prezidentom Michalom Kováčom zo dňa 12. decembra 1997.

Odporúčame:
Mečiar amnestoval na dvakrát, prvé rozhodnutie musel upresniť

Uznesenie vychádza z presvedčenia, že neoddeliteľnou súčasťou právneho štátu je rešpektovanie základných práv a slobôd, rešpektujúc princíp, že amnestiu nemožno udeliť predstaviteľom štátnej moci, osobám, ktoré konajú v ich mene alebo v súčinnosti s nimi, a blízkym predstaviteľom štátnej moci.

Taktiež berie do úvahy Deklaráciu o ochrane všetkých osôb pred núteným zmiznutím, Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím. Odvoláva sa aj na sľub prezidenta, ktorého súčasťou je záväzok vykonávať svoje povinnosti v záujme občanov a zachovávať a obhajovať ústavu a ostatné zákony.

Návrh posúdi Ústavný súd SR


Návrh uznesenia na zrušenie Mečiarových amnestií podpísalo 89 poslancov predtým, ako sa dostalo do pléna. Teraz, po prijatí, by ho mal posúdiť ústavný súd do 60 dní. Ten rozhodnutie parlamentu môže potvrdiť, alebo ho zruší. Ak však ústavný súd neprijme v stanovenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Poslanci NR SR schválili vo štvrtok 30. marca vládny návrh na zmenu ústavy, ktorý umožní zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Za vládny návrh hlasovalo zo 146 poslancov 124 zákonodarcov.

Návrh z prítomných vládnych poslancov nepodporil len podpredseda SNS Anton Hrnko. Za návrh hlasovali všetci poslanci hnutia OĽaNO-NOVA, hnutia Sme rodina a tiež väčšina poslancov SaS a nezaradených.

 

 

 

 

 



Viac k témam: Mečiarove amnestie, Michal Kováč, Národná rada SR, Vladimír Mečiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Poslanci parlamentu schválili zrušenie Mečiarových amnestií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.