Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Aktualizované: Budaj upozornil europoslancov na otváranie listov, hovorí o trestnom čine
- aktualizované 1. mája 17:45
BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – Poslanec za OľaNO-NOVA Ján Budaj napísal slovenským poslancom Európskeho parlamentu (EP) otvorený list, v ktorom ich upozornil aj na kauzu otvárania listov adresovaných poslancom NR SR.
„Práve vy, ako poslanci, iste chápete, že tentoraz ide o viac než pri iných kauzách a kauzičkách. Škandál poškodil - a až do potrestania vinníkov bude poškodzovať - dôveryhodnosť hlavného piliera demokratického systému, parlamentu. Je to nahrávka na smeč extrémistom, odporcom demokracie a parlamentarizmu,“ napísal Budaj a poprosil svojich kolegov v EP, aby využili vplyv vo svojich stranách a nenechali porušovanie listového tajomstva bez potrestania vinníkov.
Odporúčame:
Danko má stále podporu Smeru-SD, podľa Fica treba za kauzu otvárania listov potrestať úradníkov
Okrem toho Budaj 13 zástupcom Slovenska v EP poblahoželal k tomu, že môžu Slovensko v EP zastupovať a poďakoval sa im za jednotnú podporu pri zápase o zrušenie Mečiarových amnestií. O Budajovom liste agentúru SITA informoval hovorca OľaNO-NOVA Dano Mitas.
„Sami viete, akou krehkou a vzácnou je dôvera občanov ku svojim voleným zástupcom. Iste si aj vy vážite, ak vám píšu voliči zo Slovenska. Každým takým listom sa zmenšuje priepasť medzi politikou a každodenným životom. Budovanie dôvery v zastupiteľskú demokraciu je u nás o to dôležitejšie, že občania SR prežili polstoročie pod tlakom dvoch totalít, čo stále doznieva. Po celé generácie sme nemali žiadnych slobodne volených zástupcov, ale žili sme v strachu pred násilím štátu a svojvôľou „papalášov“. S touto zlou historickou skúsenosťou si občania SR len ťažko hľadajú vzťah ku politike, ku poslancom a parlamentarizmu,“ napísal Budaj a dodal, že občanom sa odpoveď na otázku, či veriť alebo parlamentu nehľadá ľahko, najmä ak slovenská spoločnosť čelí hybridnej vojne namierenej proti pilierom demokracie a súčasne s tým sa Európou valí vlna populizmu a extrémizmu.
Budaj hovorí o bezprecedentnom škandále
O to väčšou chybou podľa Budaja je, že sa v NR SR stal bezprecedentný škandál - vedenie parlamentu nariadilo úradníkom otváranie a čítanie listov fyzických osôb, čiže občanov adresovaných poslancom NR SR. „Na pôde NR SR dochádzalo mesiace (či roky?) k porušovaniu zákona o listovom tajomstve. To bol, bez akejkoľvek pochybnosti, trestný čin,“ napísal poslanec NR SR.
Vedenie parlamentu, ktoré nezákonný systém kontroly obsahu korešpodencie potajme zaviedlo, doposiaľ nemá podľa Budaja dosť morálnej sily, aby verejnosti objasnilo pravdu a postavilo vinníkov mimo službu. Poslanec za OľaNO-NOVA sa obáva, že bez tlaku verejnosti a demokratických politikov to neskončí potrestaním vinníkov.
Budaj kolegom v EP pripomenul, že poslanci, ktorí sa zaoberajú bojom proti korupcii, často dostávajú od občanov upozornenia na trestnú činnosť. „Nezákonným otváraním listov vzniklo podozrenie, či neprišlo k zneužitiu citlivých informácií, ktoré obsahovali. Namiesto potrestania korupčníkov sa teraz môžu tí občania, čo sa s dôverou obrátili na poslancom NR SR, obávať ich pomsty,“ pýta sa Budaj.
Ide o dôveryhodosť politickej inštitúcie
Podľa Budaja je otvárenie listov v NR SR problém, ktorého závažnosti by mali dobre rozumieť aj europoslanci. Tento problém sa ale podľa neho odohráva v úplne inej rovine koalično-opozičnej. Ide totiž o dôveryhodosť inštitúcie, na ktorej stojí politický systém.
„Otváranie a čítanie listov je hrubým zásahom do súkromia poslancov aj občanov. Tento postup je neprijateľný a ukazuje úroveň predsedu NRSR a celej vlády. Hoci v Európskom parlamente platia prísne bezpečnostné opatrenia, nikoho ani nenapadne bezdôvodne otvárať a čítať cudziu korešpondenciu. Takýto prípad je bezprecedentný v celej EÚ a predseda NR SR si týmto krokom urobil hanbu v celej demokratickej Európe," reagoval na Budajov list europoslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH).
Igor Matovič (OľaNO-NOVA) informoval, že poslancom NR SR otvárajú a čítajú listy. V Rozhodnutí na zabezpečenie manipulácie s doručenými zásielkami v súvislosti s výskytom zásielok s nebezpečným materiálom zo siedmeho apríla sa píše, že zamestnanci podateľne sú povinní „otvoriť obyčajné listové zásielky adresované na poslanca NR SR, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba“. Listy, ktoré obsahovali vulgarizmy, podľa Matoviča poslancom nedoručovali, dali im iba vedieť, že také listy prišli.
Kancelária NR SR a jej vedúci Daniel Guspán sa voči tomu ohradili, listy údajne nečítajú. Guspan následne pozastavil nariadenie o otváraní obyčajných listových zásielok adresovaných na poslanca NR SR, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba". Rovnako pozastavil nariadenie o ukladaní zásielok, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo majú dehonestujúci charakter, bez evidovania a doručenia adresátovi. Kauzou otvárania listov sa má vo štvrtok zaoberať aj poslanecké grémium. Opoziční poslanci takisto iniciovali mimoriadnu schôdzu na odvolávanie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS). Matovič si myslí, že práve nariadenie na otváranie listov vzniklo práve v Dankovej hlave.
Viac k témam: Ján Budaj, kauza otvárania listov poslancom v parlamente, NR SR, OĽaNO-NOVA
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Budaj upozornil europoslancov na otváranie listov, hovorí o trestnom čine © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Poliačik je nateraz som so situáciou v SaS spokojnýNasledujúci článok
Slovensko pred 13 rokmi vstúpilo do Európskej únie