Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Ako dôverujú Slováci inštitúciám? Na prvom mieste je armáda, súdy sú na tom opačne

 Webnoviny  13. september 2020  283  
Ako dôverujú Slováci inštitúciám? Na prvom mieste je armáda, súdy sú na tom opačne

13.9.2020 (Webnoviny.sk) - Zatiaľ čo 72 percent Slovákov dôveruje ozbrojeným silám, v prípade justície dominuje nedôvera na hranici 80 percent.

Vyplýva zo z prieskumu, ktorý v marci tohto roku v rámci výroby publikácie Voices of Central and Eastern Europe: Perceptions of democracy & governance in 10 EU countries (Hlasy strednej a východnej Európy: vnímanie demokracie a vlády v 10 krajinách EÚ) zabezpečila organizácia Globsec.

Liberálna demokracia


Prieskum na vzorke vyše tisíc respondentov tiež odhalil, že na Slovensku preferuje liberálnu demokraciu 49 percent respondentov, kým v susednom Rakúsku je to až 82 percent.

Najvyššiu podporu pre liberálnu demokraciu vyjadrili podľa výsledkov prieskumu respondenti vo veku 35 a ž 44 rokov, tá však následne klesá pri starších generáciách.

„Naša nová štúdia poskytuje bližší pohľad na to, kto na Slovensku je a nie je spokojný s demokraciou v našej krajine. Takáto spokojnosť súvisí s dôverou v inštitúcie ako aj pocitom, že potreby bežných občanov nie sú brané do úvahy politickým systémom. Dôvera voči verejným inštitúciám je však práve v týchto časoch nesmierne dôležitá,” uviedla v tejto súvislosti analytička Globsecu Dominika Hajdu.

Pocit odcudzenia


Z prieskumu takisto vyplýva, že v priemere 62 percent respondentov na Slovensku si myslí, že tunajší politický systém neberie do úvahy ich potreby.

O tom, že každý má šancu v živote uspieť, je presvedčených 47 percent opýtaných. Na rovnakú otázku pre porovnanie pozitívne odpovedalo 72 percent Poliakov, 60 percent Čechov a 52 percent Maďarov.

„Pocit odcudzenia a názor, že nezáleží na tom, kto je pri moci, je prítomný najmä u Slovákov s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania. Ľudia s nižším vzdelaním by boli rovnako ochotní vymeniť niektoré svoje základné práva a slobody za iné výhody, ako lepšia finančná situácia či bezpečnosť,” uviedla analytička Katarína Klingová.

Viera v konšpirácie


Dôležitými faktormi, ktoré vplývajú na postoje Slovákov nielen v otázkach spokojnosti s demokratickým systémom, ale aj v súhlase s rôznymi konšpiračnými teóriami, sú podľa prieskumu vek a dosiahnuté vzdelanie.

„Pozorujeme, že miera viery v konšpirácie medzi respondentami s nízkym vzdelaním sa významne zvýšila oproti roku 2018. V tomto roku napríklad 48 percent respondentov so základným vzdelaním verilo, že o svetových udalostiach rozhodujú tajné skupiny a spolky s cieľom vytvoriť totalitnú svetovládu, dnes je to 61percent,“ dodala Klingová.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniel Zmeko v reakcii uviedol, že výsledky prieskumu potvrdzujú správnosť cesty, „ktorou sme sa vydali v oblasti spolupráce s verejnosťou“.

„Teší ma, že sa nám darí narúšať stereotypné vnímanie vojakov ako tých, ktorí sú skrytí za múrmi kasární,“ uviedol v stanovisku Zmeko.

Viac k témam: prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Ako dôverujú Slováci inštitúciám? Na prvom mieste je armáda, súdy sú na tom opačne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.