Sobota, 27. apríl 2024
Slnečno  14,9 °C
Mimoriadne správy

Ak implementujeme odporúčania eurokomisie, máme šancu byť „lepšou demokraciou“. Sme na to však pripravení?

 Webnoviny  21. júl 2022  132  
Ak implementujeme odporúčania eurokomisie, máme šancu byť „lepšou demokraciou“. Sme na to však pripravení?

21.7.2022 (Webnoviny.sk) - Zásada právneho štátu je jedným z predpokladov fungovania demokracie a odporúčania Európskej komisie k jeho posilneniu. Konštatuje to v tlačovej správe združenie Iniciatíva za právny štát (Rule of Law Initiative).

Správa komisie sa zaoberá vývojom v štyroch oblastiach právneho štátu, konkrétne v súdnictve, v oblasti boja proti korupcii, v oblasti plurality a slobody médií a oblasti systému bŕzd a protiváh.

Konflikty záujmov či lobing


Podľa združenia pritom po prvýkrát prišla aj s konkrétnymi odporúčaniami pre Slovensko. Tie pri správnej implementácii môžu pomôcť, aby sa krajina stala lepšou demokraciou.

„Odporúčania pre Slovensko v oblasti súdnictva sa zamerali na nezávislosť členov súdnej rady vo vzťahu k ich odvolaniu a na zabezpečenie záruk podrobovania sudcov pri trestnej zodpovednosti za trestný čin „zneužívania práva“. V rámci boja proti korupcii má Slovensko prísť s návrhmi na reguláciu lobizmu a zlepšiť úpravu konfliktu záujmov a majetkových priznaní," uviedlo združenie.

Vyšetrovanie korupcie


Taktiež je podľa iniciatívy na základe odporúčaní nutné podporiť výsledky vyšetrovania korupcie na najvyšších miestach, a to lepšou koordináciou orgánov presadzovania práva a zaistením objektívnosti rozhodnutí prokuratúry.

„Európska komisia taktiež vyzdvihla potrebu zabezpečiť bezpečnosť novinárov a zlepšiť riadenie verejnoprávnych médií," zdôraznilo združenie.

Iniciatíva zároveň konštatuje, že naprieč politickým spektrom na Slovensku existuje nízke povedomie o významnosti právneho štátu.

Rodinkárstvo na úradoch


„V rámci iniciatívy chceme taktiež poukázať na pretrvávajúci problém, ktorý sa týka používania skráteného legislatívneho konania a prijímania významných zákonov bez širšej odbornej diskusie. Na uvedené sa vo svojej správe zamerala aj Európska komisia," pripomenulo združenie.

Zároveň dodalo, že v rámci boja proti korupcii považujú za dôležité, aby bola zaistená aj nezávislosť kľúčových inštitúcií, ktoré zabezpečujú efektívnosť využitia verejných zdrojov a dohľad nad férovou hospodárskou súťažou, a to prostredníctvom transparentných výberových konaní ich vrcholných predstaviteľov.

Právomoci generálneho prokurátora


Správa o stave právneho štátu Európskej komisie odporúča pre efektívnejšie vyšetrovanie korupčných káuz obmedziť právomoci generálneho prokurátora, pričom upozorňuje na kompetencie generálneho prokurátora práve v spojitosti so zatýkaním ústavných činiteľov.

Informoval o tom ešte minulý týždeň rezort spravodlivosti. Slovensku sa v hodnotení komisie podarilo v niektorých oblastiach presadiť zmeny k lepšiemu, v iných zostáva na rovnakom mieste.

Viac k témam: Korupcia, Nezávislosť súdnictva, Právny štát
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak implementujeme odporúčania eurokomisie, máme šancu byť „lepšou demokraciou“. Sme na to však pripravení? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.