Sobota, 16. január 2021
Oblačno  -5,1 °C
Mimoriadne správy

Vedeli ste, na čo slúži ponorné čerpadlo?

 Futurino  25. marec 2020  457
Vedeli ste, na čo slúži ponorné čerpadlo?

Záhradkári či chatári dobre vedia, no tí, ktorí sa ešte len rozhodujú, či si zaobstarajú vlastnú chatu alebo záhradu, možno pri prečítaní nadpisu zdvihli obočie. S pojmom „ponorné čerpadlo“ ste sa zrejme už v živote stretli, no viete, na čo vlastne slúži a čím sa jednotlivé čerpadlá odlišujú?


Pokiaľ nie, tak vám to v skratke objasníme v najbližších riadkoch. Veríme, že vám tým pomôžeme, a že ak napríklad radi trávite čas na záhrade, získate cenný tip, vďaka ktorému si uľahčíte život. 


Ponorné čerpadlá


Účelom ponorných čerpadiel je v prvom rade zásobovanie úžitkovou vodou či už pre domácnosti (najmä chaty) alebo záhrady. Ďalej sa ponorné čerpadlá využívajú pri nehodových udalostiach či povodniach na čerpanie znečistenej vody z pivníc či šácht. Ak si to teda zosumarizujeme, ponorné čerpadlá by nemali ujsť pozornosti záhradkárov, chatárov, a čo samozrejme nikomu neprajeme, tak žiaľ aj tým, ktorým voda z dôvodu nehody či lokálnej povodne zatopila pivnicu. 


Tlakové či elektrické čerpadlá


Účelom týchto čerpadiel je vytiahnuť vodu z hĺbky až na povrch. Rozšírenejšie sú tlakové čerpadlá, no nájdeme aj elektrické modely. Navzájom sa líšia príkonom a taktiež hĺbkou, odkiaľ dokážu vytiahnuť čistú vodu až na povrch. V tomto prípade hovoríme o čerpaní úžitkovej vody, vďaka ktorej napríklad môžete pohodlne poliať svoju záhradu. 


Kalové čerpadlá 


Druhou kategóriou sú kalové čerpadlá, určené na čerpanie znečistenej vody či vody zo zatopenej pivnice alebo šachty. Tieto ponorné čerpadlá sa využívajú často ako „ad hoc“ riešenia, no ak viete, že vám takéto riziko v dome či na chate hrozí (ak napríklad bývate blízko potoka či rieky), je fajn ho mať doma po ruke. Ešte vyššou kategóriou sú kalové čerpadlá s rezacím nožom, vďaka ktorým pevné časti neupchajú samotné čerpadlo. 


Veríme, že už viete, na čo slúži ponorné čerpadlo. Pokiaľ ste si uvedomili, že by sa vám tlakové či kalové čerpadlo hodilo na záhradu či na chatu, stačí si pozrieť čerpadlá na Madmat.sk, kde si určite dokážete vybrať to správne ponorné čerpadlo pre vás. 


Zdroj obrázku: Alexxxey / Shutterstock.com