- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Fakt, že na trhu je dostatok (takmer) akéhokoľvek tovaru, okrem samozrejmých pozitív priniesol aj negatíva v podobe produkovania veľkého množstva odpadu, hlavne čo sa týka textilu a elektroniky. Čokoľvek, na čo pomyslíme, môžeme mať prakticky ihneď, pokiaľ je to v našich finančných možnostiach. Aj preto sme náchylní čo i len trochu poškodené veci skôr vyhadzovať ako snažiť sa ich opraviť.
Kupujte kvalitné spotrebiče, pri ktorých bude mať prípadná oprava zmysel
Vidno to hlavne na elektrických spotrebičoch. Tie sú oveľa dostupnejšie ako pár desaťročí dozadu a tak už dávno nemusíte napríklad na nový televízor šetriť z niekoľkých výplat. Dnes si priemerná domácnosť môže kedykoľvek kúpiť nový bez toho, aby príliš počítala každé investované euro. Pokiaľ sa teda bavíme o bežných televízoroch a nie o špičkových modeloch s megalomanskou uhlopriečkou pre fajnšmekrov, ktorí majú doma lepšiu techniku ako kino v ich meste.
Preto väčšina ľudí dnes pri poruche spotrebiča rovno kupuje nový a nesnaží sa ten pokazený dať opraviť. Áno, ak ste kúpili pred niekoľkými rokmi napríklad najlacnejšiu práčku na trhu, z ekonomického hľadiska môže byť oprava naozaj nevýhodná. Ak však máte solídnejšiu práčku, ktorá spĺňa moderné štandardy, čo takto nechať najskôr skúseného opravára, nech sa na ňu pozrie? Možno bude stačiť len za pár eur vymeniť ložisko do práčky a bude vám slúžiť ďalšie roky.
Lacné oblečenie nešetrí prírodu a z dlhodobého hľadiska ani vašu peňaženku
Rovnako množstvo odpadu vzniká z oblečenia. V posledných rokoch sa síce dostáva do popredia takzvaná pomalá móda, slow fashion, ktorá predstavuje lokálnych výrobcov vyrábajúcich naozaj kvalitné oblečenie, ktoré vydrží roky a jeho výroba je šetrná k životnému prostrediu, avšak stále sa nájde veľa ľudí, ktorí kupujú lacné oblečenie, ktoré vydrží nanajvýš jednu sezónu.
Aby takéto oblečenie bolo naozaj lacné, vzniká častokrát v katastrofálnych podmienkach pre pracujúcich a o starostlivosti o životné prostredie sa pri jeho výrobe nedá ani hovoriť. Samozrejme, sú použité najlacnejšie materiály a farbivá.
Naopak, slow fashion móda je drahšia, nikto netvrdí, že to tak nie je. Avšak okrem toho, že ľudia, ktorí slow fashion oblečenie šijú, sú za svoju prácu adekvátne ohodnotení a tvorba odpadu je pri výrobe v maximálnej možnej miere minimalizovaná, používajú sa naň kvalitné materiály, vďaka ktorým bude toto oblečenie dlho ako nové. A ak predsa len dôjde k poškodeniu, budú vás investované peniaze motivovať, aby ste navštívili najbližšiu galantériu a nakúpili si materiál na vlastnoručnú opravu, ktorá opäť predĺži životnosť vášho módneho kúsku o ďalšie roky.
Zdroj obrázka: Autor: Zivica Kerkez / Shutterstock.com
Predchádzajúci článok
Čím potešiť svoju polovičku?Nasledujúci článok
Neľútostné súboje a zápasy. Spoločenská hra Boj o Veľkú Moravu