Štvrtok, 11. august 2022
Jasno  18,5 °C
Mimoriadne správy

Nezabudli ste už, že veci sa dajú aj opraviť?

 Seocentrum  28. jún 2021  657
Nezabudli ste už, že veci sa dajú aj opraviť?

Fakt, že na trhu je dostatok (takmer) akéhokoľvek tovaru, okrem samozrejmých pozitív priniesol aj negatíva v podobe produkovania veľkého množstva odpadu, hlavne čo sa týka textilu a elektroniky. Čokoľvek, na čo pomyslíme, môžeme mať prakticky ihneď, pokiaľ je to v našich finančných možnostiach. Aj preto sme náchylní čo i len trochu poškodené veci skôr vyhadzovať ako snažiť sa ich opraviť.


Kupujte kvalitné spotrebiče, pri ktorých bude mať prípadná oprava zmysel


Vidno to hlavne na elektrických spotrebičoch. Tie sú oveľa dostupnejšie ako pár desaťročí dozadu a tak už dávno nemusíte napríklad na nový televízor šetriť z niekoľkých výplat. Dnes si priemerná domácnosť môže kedykoľvek kúpiť nový bez toho, aby príliš počítala každé investované euro. Pokiaľ sa teda bavíme o bežných televízoroch a nie o špičkových modeloch s megalomanskou uhlopriečkou pre fajnšmekrov, ktorí majú doma lepšiu techniku ako kino v ich meste.


Preto väčšina ľudí dnes pri poruche spotrebiča rovno kupuje nový a nesnaží sa ten pokazený dať opraviť. Áno, ak ste kúpili pred niekoľkými rokmi napríklad najlacnejšiu práčku na trhu, z ekonomického hľadiska môže byť oprava naozaj nevýhodná. Ak však máte solídnejšiu práčku, ktorá spĺňa moderné štandardy, čo takto nechať najskôr skúseného opravára, nech sa na ňu pozrie? Možno bude stačiť len za pár eur vymeniť ložisko do práčky a bude vám slúžiť ďalšie roky.


Lacné oblečenie nešetrí prírodu a z dlhodobého hľadiska ani vašu peňaženku


Rovnako množstvo odpadu vzniká z oblečenia. V posledných rokoch sa síce dostáva do popredia takzvaná pomalá móda, slow fashion, ktorá predstavuje lokálnych výrobcov vyrábajúcich naozaj kvalitné oblečenie, ktoré vydrží roky a jeho výroba je šetrná k životnému prostrediu, avšak stále sa nájde veľa ľudí, ktorí kupujú lacné oblečenie, ktoré vydrží nanajvýš jednu sezónu.


Aby takéto oblečenie bolo naozaj lacné, vzniká častokrát v katastrofálnych podmienkach pre pracujúcich a o starostlivosti o životné prostredie sa pri jeho výrobe nedá ani hovoriť. Samozrejme, sú použité najlacnejšie materiály a farbivá.


Naopak, slow fashion móda je drahšia, nikto netvrdí, že to tak nie je. Avšak okrem toho, že ľudia, ktorí slow fashion oblečenie šijú, sú za svoju prácu adekvátne ohodnotení a tvorba odpadu je pri výrobe v maximálnej možnej miere minimalizovaná, používajú sa naň kvalitné materiály, vďaka ktorým bude toto oblečenie dlho ako nové. A ak predsa len dôjde k poškodeniu, budú vás investované peniaze motivovať, aby ste navštívili najbližšiu galantériu a nakúpili si materiál na vlastnoručnú opravu, ktorá opäť predĺži životnosť vášho módneho kúsku o ďalšie roky.


Zdroj obrázka: Autor: Zivica Kerkez / Shutterstock.com