Štvrtok, 20. február 2020
Jasno  -0,4 °C
Mimoriadne správy

Bojíte sa, že nezvládnete napísať záverečnú prácu? Poradíme vám, ako postupovať

 Seocentrum  20. jún 2018  537
Bojíte sa, že nezvládnete napísať záverečnú prácu? Poradíme vám, ako postupovať

Ukončenie prvého alebo druhého stupňa vysokoškolského štúdia je pre každého študenta stresujúce. Okrem písania záverečnej práce a učenia sa na skúšky voliteľných predmetov musia absolvovať aj štátnice a obhajovanie záverečnej práce.


Ak patríte ku končiacim študentom a máte strach, že nezvládnete napísať záverečnú prácu, poradíme vám, ako postupovať a ako si vytvoriť čo najideálnejšie podmienky na písanie dôležitej záverečnej práce.

Vyberte si tému, ktorá vás zaujíma a baví


V prvom rade je dôležité, aby ste si vybrali tému, ktorej rozumiete a ktorá vás baví. Darmo môžete písať xy strán o téme, ktorej nerozumiete a nikdy v živote ste sa o ňu nezaujímali. Ak vám nebola pridelená téma a máte možnosť vlastného výberu, nájdite si tému, ktorá spadá do vášho odboru a zároveň jej aj rozumiete. Písanie bakalárskej práce, ale aj písanie diplomovej práce tak zvládnete s prehľadom.

Nájdite si kvalitné knižné a internetové zdroje


V dostatočnom predstihu si nájdite kvalitné internetové, ale najmä knižné zdroje. Odporúčame vám dať si spraviť rešerš a na základe neho si vyberať zdroje, z ktorých budete čerpať. Možno sa vám to nebude zdať, ale budete potrebovať viac zdrojov informácií najmä, ak píšete diplomovku alebo bakalárku. Pri vypracovaní seminárnej práce vám postačovalo len pár zdrojov. Nebola to však žiadna rozsiahla práca, pri ktorej by ste sa „zapotili“.

Vytvorte si obsah a dajte si ho schváliť vášmu školiteľovi


Školiteľ je človek, ktorý vás bude sprevádzať počas celého písania záverečnej práce a preto s nim jednoznačne pravidelne udržiavajte kontakt. Predovšetkým s ním konzultujte výber knižných zdrojov a dajte mu schváliť obsah vašej záverečnej práce. Vytvorenie obsahu je váš odrazový mostík a preto to rozhodne nepodceňujte. Vášmu školiteľovi bude jedno, či na vytlačenie záverečnej práce použijete tonery HP alebo tonery inej značky. Školiteľ vás má viesť a poradiť vám v prípade, že niečomu nebudete rozumieť.

Písanie záverečnej práce nebude ťažké, ak si to nenecháte na poslednú chvíľu. Píšte priebežne – hlavne vtedy, keď ste najviac produktívny a uvidíte, že písanie záverečnej práce zvládnete bez akýchkoľvek ťažkostí.