Pondelok, 18. marec 2019
Zamračené  5 °C
Mimoriadne správy

Viete, ako správne vybrať detské topánky? Poradíme vám, ako na to

 Vašekupóny.sk  17. máj 2018  1667
Viete, ako správne vybrať detské topánky? Poradíme vám, ako na to

Výber obuvi si vyžaduje zvláštnu pozornosť. Veď napokon, nohy nás budú nosiť celý život. Viete, ktoré topánky pre deti sú tie najvhodnejšie? Ponúkame vám niekoľko užitočných rád, ktoré vám pri ich výbere pomôžu. Ak navyše využijete top zľavy na topánky, určite aj niečo ušetríte.


Kvalitná detská obuv je základ

Možno ste to nevedeli, ale už jedna sezóna v nesprávnej topánke dokáže dieťaťu spôsobiť problémy, ktoré ho budú sprevádzať po celý život. Podľa lekárskych štúdií sa takmer 99% detí rodí so zdravými nohami, pričom asi tretina prváčikov nastupuje do školy s rôznymi deformáciami spôsobenými práve nosením nesprávnej obuvi. Výberu topánok, najmä tých detských, by ste preto mali klásť zvýšenú pozornosť. Viete, ktorá obuv je pre vášho drobca najvhodnejšia?

Veľkosť

Azda najdôležitejším atribútom pri výbere topánok je ich veľkosť. Hoci detská nôžka rastie pomerne rýchlo, a nejde zrovna o najmenšiu investíciu, veľkosť rozhodne nepodceňujte. Kupovať topánky o číslo až dve väčšie v dobrej viere, že dieťa do nich jednoducho dorastie, sa v konečnom dôsledku môže odraziť práve na jeho zdraví. Ideálnym riešením je siahnuť po obuvi, ktorá je o 10 až 15 mm dlhšia ako chodidlo, čo vytvorí dostatok priestoru na rast prstov.

Tip

Ak hľadáte spôsob, vďaka ktorému zostane vo vašej peňaženke zopár drobných navyše, osvojte si nákupy online. Portál Vašekupóny.sk ponúka zľavové kupóny a kódy do stoviek obľúbených e-shopov, tak prečo to nevyužiť. Eobuv zľavový kód či zľavový kupón Footshop sa vždy hodí a každé ušetrené euro tiež poteší, no nie?

Materiál

Pri výbere topánok si dajte záležať aj na tom, z akého materiálu sú vyrobené. Ideálne sú najmä tie textilné, plátenné topánky, v ktorých sa noha až tak nepotí a pokožka tak dokáže dýchať. Pri výbere sa preto snažte vyhýbať umelým materiálom, ktoré sú často spúšťačom pri tvorbe plesní.
Pozor by ste si mali dávať aj pri výbere ponožiek. Tie z umelých vlákien vedia narobiť viac škody ako úžitku, preto dajte prednosť tým z bavlny.

Špička

Detská noha potrebuje dostatok miesta na prsty, čím je vnútorná strana rovnejšia, tým menej priestoru má dieťa na prsty. Ideálnou voľbou je preto práve guľatá špička, ktorá vytvára viac priestoru pre palec i ostatné prsty, a zároveň tak nedochádza k možnej deformácií.

Členková obuv

Vedeli ste, že až do piateho roku života dieťaťa je pre neho najvhodnejšia členková obuv? Jej tvar totiž dostatočne fixuje nohu a zabraňuje tak jej posúvaniu. Rovnako dôležitý je aj výber podrážky. Tá by nemala byť príliš pevná a zároveň neohybná. Pre deti je rovnako nevhodná aj obuv na podpätku. Aj tu opäť platí pravidlo, že príliš široká topánka spôsobuje nestabilitu chodidla, zato príliš úzka môže obmedziť prekrvenie chodidla, tlačiť dieťa z rôznych strán. Obuv by mala kopírovať tvar nohy.

Výstielky a vložky do topánok

Kvalitná výstielka zo savého materiálu by mala byť základom každej kvalitnej detskej topánočky. Vložky s podporou klenby sú vhodné až od 4. roku, do tej doby majú deti na klenbe tukový vankúšik. Pri nákupe tiež majte na pamäti to, že deti sú aktívne a pobehujú v podstate od rána do večera. Pri výbere preto dbajte aj na ich váhu, ťažká obuv nadmerne zaťažuje citlivý pohybový aparát.

Rady na záver

Predpokladom toho, aby ste si topánky obľúbili, je pohodlnosť. Pre tých, ktorí sa rozhodli topánky objednať cez internet a využiť tak skvelé zľavy, sme pripravili tabuľku veľkosti.
Pred samotným nákupom dôkladne premerajte chodidlo dieťatka a to najlepšie tak, že k stene si na podlahu priložíte papier. Dieťatko postavte na papier tak, aby jeho chodidlo smerovalo kolmo od steny a päta bola opretá o stenu, a potom chodidlo iba jednoducho obkreslite a premerajte.

Veľkosť1718192020,5212223242526272829303132333435
cm11,5121313,51414,51515,5161717,51818,5192020,52121,522,523
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.