Piatok, 5. jún 2020
Jasno  11,2 °C
Mimoriadne správy

Čo všetko si zbaliť na silvestrovský pobyt do hôr?

 Seocentrum  11. december 2019  203
Čo všetko si zbaliť na silvestrovský pobyt do hôr?

Záver roka sa nezadržateľne blíži a ak máte zajednaný pobyt mimo mesta svojho trvalého bydliska, určite sa už neviete dočkať, kedy sa budete baliť na tento pobyt. Najmä ženy však majú tendenciu zbaliť si väčšiu časť svojho šatníka, aj keď si uvedomujú, že väčšinu reálne nevyužijú.
Ak sa ale chystáte do hôr – na chatu, či do hotela, čo všetko by ste si mali zbaliť na silvestrovský pobyt do hôr?


Lyže a celú výbavu na lyžovanie


Ak ste aktívnymi lyžiarmi a v horách neplánujete len zapíjať nový rok, ale aj športovať, nezabudnite si komplet celú výbavu na lyžovanie. V prípade, že by sa predsa len stalo, že niečo zabudnete, existujú požičovne, kde vám chýbajúce vybavenie prenajmú. Napríklad také lyžiarky sú však veľmi dôležité. Mohlo by sa totiž stať, že zrovna vaša veľkosť nebude.


Ak ale nepreferujete lyžovanie, no športovania sa nechcete vzdať, prenajmite si/ kúpte si bežky. Vo viacerých horských strediskách sú vybudované bežecké trate. Bežkovanie sa stáva veľmi obľúbeným športom, preto by bola škoda, keby chýbali takéto trate.


Nezabúdajte si do cestovných kufrov zbaliť aj kombinézu/ športové oblečenie na lyžovanie a bežkovanie. 


Snehule, zimné outdoroové topánky, štucne, čiapky, šály


Na silvestrovskom pobyte v horách bude prioritou hlavne obuv. Vo vysokých nadmorských výškach je snehová pokrývka diamentrálne odlišná. Odlišné sú aj teploty. V nižších nadmorských výškach sa to dá zvládnuť v menej zateplených čižmách, vo vysokých sú potrebné hrubo zateplené topánky a snehule, ktoré sú do týchto podmienok priam stvorené.


Nezabúdajte si vziať aj zimné outdoorové topánky, ktoré v kombinácii so štucňami vás príjemne zahrejú a hlavne vaše nohy ostanú v suchu. 


A nezabúdajte si vziať aj náhradné štucne, šály, či čiapky. Ak ale budete mať na prstoch prstene, napríklad snubný prsteň, pri vyzliekaní rukavíc si dávajte pozor, aby ste si ho na horách nezhodili. S vysokou pravdepodobnosťou by ste prstene už v hlbokom snehu nenašli.


Doklady, potvrdenie o zaplatení pobytu


A na záver to najdôležitejšie. Nezabudnite si vziať všetky doklady, vrátane papiera o cestovnom poistení a zaplatení pobytu. V prípade, že máte možnosť uplatniť si nejaké zľavy, nezabudnite si vziať zľavové kartičky. Vložte si ich do dámskych peňaženiek, alebo do vrecka v kabelke, v ktorých mávate predmety, ktoré chcete mať stále po ruke.