Pondelok, 24. január 2022
Slnečno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Vôbec netušia, že ich pozorujem...

 Milan Buno  13. január 2022  75
Vôbec netušia, že ich pozorujem...

Nezáleží na tom, ako rýchlo a ďaleko utečiete.
Minulosť vás aj tak nakoniec dobehne.


Toto je ďalší napínavý a nepredvídateľný triler od americkej autorky, ktorá má slovenské korene. Od Mary Kubica vyšli v slovenčine už viaceré knihy, ako Dobré dievča, Keď svetlá zhasnú, či Neznáma žena. Teraz pribudla novinka Neplač, miláčik.
Príbeh o tom, ako dobre poznáme ľudí, s ktorými žijeme. A nakoľko sme si istí, že nám hovoria pravdu...


 „Majstrovsky napísaný, fascinujúci psychologický triler o tenkej deliacej čiare medzi podozrením a posadnutosťou... Po celý čas budete hádať, komu veriť, až do bravúrneho rozuzlenia, ktoré vás doslova omráči,“ napísali v Chicago Tribune.


Jedného nedeľného rána mladá žena Esther Vaughanová zmizne bez stopy zo svojho bytu v centre Chicaga. Keď jej spolubývajúca Quinn Collinsová nájde medzi priateľkinými vecami záhadný list adresovaný Miláčikovi, jej obavy o ňu ešte vzrastú. Začne si klásť otázky, ako dobre ju pozná a kto v skutočnosti Esther je.


Medzitým v neďalekom mestečku na brehu Michiganského jazera skríži cestu osemnásťročnému Alexovi Gallovi tajomné dievča bez mena. Alexa priťahuje jeho krása i záhadnosť, ibaže ich vzťah, ktorý sa začal pomerne nevinne, postupne prerastie v čosi temné a zlovestné.


Zatiaľ čo Quinn neúnavne hľadá odpovede v snahe vypátrať nezvestnú spolubývajúcu, Alex čoraz väčšmi podlieha nebezpečnému čaru tajomnej cudzinky, až napokon sa ich zdanlivo nesúvisiace príbehy pretnú v nepredvídateľnom, dych vyrážajúcom finále.


Mary Kubica je majsterkou napätia, píše výborné psychotrilery, ktoré sú vzrušujúce, plné zvratov a dokazuje to aj v knihe Neplač, Miláčik. Celý príbeh sa odohráva počas piatich chladných novembrových dní. Najskôr v pokojnom tempe, spoznávame postavy, kulisy, užívame si atmosféru... V polovici sa láme chleba a v oboch príbehových linkách nastávajú zvraty, má to spád, spájate si veci a dochádza k prekvapeniam. Mary Kubica najmä tu prejavila svoje umenie zahrávať si s čitateľom, manipuluje s ním, zvedie ho z cesty, ukáže nesprávny smer. 


A to všetko preto, aby vás priviedla do prekvapivého finále. Nie vždy je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Nenechajte sa oklamať, vždy si overujte a pátrajte hlbšie. Chce to námahu, iniciatívu, ale občas to stojí za to. 


Milan Buno, knižný publicista