Pondelok, 16. september 2019
Oblačno  20,3 °C
Mimoriadne správy

Video: Umenie smúti, vo veku 79 rokov zomrel mexický expresionista Francisco Toledo

 Webnoviny   6. september 2019  38
Video: Umenie smúti, vo veku 79 rokov zomrel mexický expresionista Francisco Toledo

6.9.2019 (Webnoviny.sk) - Vo veku 79 rokov zomrel mexický expresionistický maliar Francisco Toledo, ktorý bol v krajine známy a uznávaný vďaka svojmu umeniu aj aktivizmu.

Vo štvrtok v noci to oznámil prezident Andrés Manuel López Obrador, ktorý na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že "umenie smúti" a Toleda označil za "autentického ochrancu prírody, zvykov a tradícií nášho ľudu".

Umelcovo úmrtie neskôr prostredníctvom sociálnej siete Facebook potvrdila aj jeho rodina. Príčinu smrti zatiaľ nezverejnili.

Toledove maľby a sochy ovplyvnili zvieratá, farby a tradície jeho rodnej Oaxacy, pričom hmyz, mačky a ďalšie zvieratá sa v jeho prácach objavovali v takmer mytologických súvislostiach. Ako aktivista sa sústredil najmä na boj o zachovanie historických budov a zelených priestranstiev.Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Umenie smúti, vo veku 79 rokov zomrel mexický expresionista Francisco Toledo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.